Začali sa spoločné manévre v Indickom oceáne! Rusko sa na manévroch zúčastňuje s fregatou a námorným tankerom

Autor: Redakce
Russian President Vladimir Putin attends a session of the St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) in Saint Petersburg, Russia, June 4, 2021. Sputnik/Vladimir Smirnov/Kremlin via REUTERS

Rusko, Čína a Juhoafrická republika (JAR) začali v piatok desaťdňové spoločné námorné manévre v Indickom oceáne pri východnom pobreží JAR, ktorých cieľom je posilniť vzájomné vzťahy.

 

Správa je prevzatá z tlačovej agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na oficiálne zdroje. Operácia Mosi, čo v miestnom jazyku tswana znamená „dym“, sa koná v čase, keď si svet pripomína prvé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára 2022. Manévre sa uskutočnia pri pobreží mesta Durban a „posilnia už aj tak prekvitajúce vzťahy medzi Juhoafrickou republikou, Ruskom a Čínou“, oznámilo velenie armády JAR. Juhoafrická republika, ktorá je spolu s Ruskom, Čínou, Indiou a Brazíliou členom skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, zatiaľ zaujíma k vojne na Ukrajine neutrálny postoj. JAR sa vlani v OSN zdržala hlasovania, ktoré odsúdilo tento konflikt.

Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS sa Rusko na manévroch zúčastňuje s fregatou Admirál Gorškov a námorným tankerom. Fregata po generálnej oprave opustila začiatkom roka lodenice v Murmansku. Počas modernizácie bola táto vojnová loď vybavená aj hypersonickými protilodnými strelami 3M22 Zirkon. Fregata koncom januára počas cvičenia v Atlantickom oceáne prvýkrát napodobnila vystrelenie rakety 3M22 Zirkon pomocou počítačovej simulácie. Počas manévrov v Indickom oceáne bude táto raketa po prvý raz vystrelená i na skutočný cieľ. 3M22 Zirkon je strela s veľkým doletom a obrovskou rýchlosťou, určená pre ničenie námorných cieľov. Strela je schopná zrýchliť na viac ako 9000 kilometrov za hodinu, čím je pre systémy protivzdušnej obrany prakticky nedosiahnuteľná. Potenciálne môže niesť aj jadrovú hlavicu.

 

 

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook