Vyššie mzdy aj pre nezdravotníckych pracovníkov

Autor: Redakce

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) žiada od marca vyššie mzdy pre nezdravotníckych pracovníkov v nemocniciach.

 

Upozorňuje, že ak nedôjde k zmene, mnohí zamestnanci sú pripravení podať hromadné výpovede. K dohode s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) zatiaľ podľa odborárov nedošlo, rokovania majú pokračovať budúci týždeň. Informoval o tom predseda SOZ ZaSS Anton Szalay. Ozrejmil, že odborári už v novembri minulého roka ANS predložil návrh na zvýšenie základných zložiek miezd nezdravotníckym pracovníkom pracujúcich v jej členských nemocniciach. Rokovanie sa však uskutočnilo až v stredu (15. 2.). „V texte dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa sme posunuli účinnosť požadovaného zvýšenia platov od 1. marca a zmenili sme percentuálne zvýšenie na pevnú čiastku. Druhé ustanovenie sa týkalo vyplácanie vyšších súm za služby v noci a soboty už od 1. marca,“ priblížil.

 

K dohode však podľa Szalaya neprišlo. „Ozrejmili sme naše výpočty a súčasne sme požiadali o vykvantifikovanie objemov financií potrebných na požadovanú úpravu platov pre nezdravotníkov. ANS prisľúbila dodať podklady do konca týždňa a vyjednávanie bude pokračovať v utorok (21. 2.),“ uviedol. Szalay upozorňuje, že SOZ ZaSS obdržal množstvo e-mailov od nespokojných zamestnancov, ktorí avizovali, že sú rozhodnutí podávať hromadné výpovede a odísť. „Ďalší nás vyzývajú na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti v členských nemocniciach ANS. Vzhľadom na situáciu na trhu práce a nedostatok mnohých profesií je tu výzva pre sociálnych partnerov na dosiahnutie dohody,“ doplnil. Zväz podľa Szalaya očakáva, že ANS prehodnotí stanovisko k dodatku a pokúsi sa hľadať konsenzus. „Aby aj nezdravotnícki zamestnanci vnímali záujem zamestnávateľov o ich služby a výkony na pracoviskách adekvátnym odmeňovaním,“ skonštatoval. Pripomenul, že tak ako nemocnice nemôžu fungovať bez zdravotníckeho personálu, nebudú fungovať ani bez zamestnancov kuchýň, údržby, upratovania, sanitárov-nezdravotníkov, dokumentačných sestier a podobne.

 

 

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook