Z kongresu Sasky v Jasnej sociológ Michal Vašečka, Saska je druhá najstaršia politická strana, to niečo znamená

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: Lucia Peštová

Na sneme Sasky v Demänovskej Doline vystúpil aj sociológ Michal Vašečka, hovoril o pozitívach Sasky. Saska vie prijať aj kritiku. Záleží mu na tom, aby túto krajinu viedli ľudia, ktorý sú cnostný, schopný. Slovensko chce byť slobodné. 

„To čo mňa zaujalo už dlhodobo, neviem či si to uvedomujete. Saska je strana, ktorá má síce veľmi kritických a vzdelaných prívržencov a voličov. To je nebezpečná situácia, pretože keď robíte chyby, oni Vám to spočítajú, ďaleko krutejšie ako v niektorých iných politických stranách.  Je to strana slobodných a strana slobody“ povel Michal Vašečka.

Určite ste zaregistrovali percento ľudí na Slovensku, ktorý sa vymedzujú voči autoritárskym riešeniam, voči tomu, že by sa vládlo bez parlamentu, bez občianskej spoločnosti, bez participácie. Vaši priaznivci sú najliberálnejší a najotvorenejší , to je prekvapujúca informácia.

„To nevadí že krajinu riadia neschopný, hlavne že sú amorálny“ povedal Michal Vašečka ako vtip. Z tohto by sme sa mali vymaniť a viesť slušnú krajinu, trošku na iných základoch.  Túto krajinu by mali viesť  ľudia, ktorý sú cnostný, morálny  a schopný. Tak preto som tu. Liberálna politika je pre Slovensko veľmi dôležitá a kľúčová. Prečo? Skúsim to vymenovať: je silne antielitárska,  antiintelktuálna, antiexpertná, antiamerická, euroskeptická,  plná nedôvery, zakonšpirovaná.

Viete o tom, že prvý slovenský liberál, žil neďaleko odtiaľto, volal sa Lajčiak? Nenávidelo ho robotnícke hnutie aj socialisti. Bol veľmi vzdelaný. Skončil ako chovať včiel v Nižnej Boci. V 1918 zomrel bol to prvý slovenský liberál. Trochu sme sa pohli z miesta. Už je tu liberálov viac, ale myslíte si, že to bude stačiť? povedal sociológ Michal Vašečka. Myslím že nie.

Saska je v parlamente  už 14 rokov a to nie je banálne, je druhá najstaršia politická strana. A to je niečo čo zaväzujúce, je to tradícia. Juaj Droba povedal, že Saska by už nemala robiť žiadne  školácke chyby. Saska je strana bez káuz.

Slovensko chce byť slobodné.  A to je veľmi dôležité. Byť slobodná krajina, znamená akceptovať nejaké pravidlá hry. Saska je takou stranou, tak to zúročte, povedal Vašečka. Tie skúsenosti s liberalizmom. Saska by sa mala vrátiť, k tým témam od začiatku.

Táto vláda naliala tak veľa peňazí do energetickej krízy, viete aký je výsledok? Podľa výskumu Slovenska táto vláda zlyhala.

O päť mesiacov sa rozhodne o tom, či Slovensko zostane na tej púti na ktorej bolo doteraz, či bude politicky a ekonomicky stagnovať, lebo začalo stagnovať.

Keď robíte niečo pekné a cnostné, pochváľte sa tým. Takto to zhrnul na kongrese v Demänovskej Doline v Jasnej sociológ Michal Vašečka.