WHO vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze a ohrozenia verejného zdravia!

Autor: Redakce

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v sobotu šírenie opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách sveta za stav globálnej zdravotnej núdze. Oznámil to šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, informujú agentúry AFP a AP.

Vyhlásenie globálneho stavu zdravotnej núdze v súvislosti s opičími kiahňami znamená, že ide o „mimoriadnu situáciu“ a predstavuje najvyšší stupeň výstrahy, aký WHO môže vydať. Vírus sa totiž môže rozšíriť do ďalších krajín, a preto je potrebná koordinovaná globálna odozva.

WHO v minulosti k takémuto kroku pristúpila napríklad v súvislosti s pandémiou kovid-19 v roku 2020, vírusom zika v Latinskej Amerike v roku 2016 či s vírusom eboly v západnej Afrike v roku 2014.

„Rozhodol som, že globálne vypuknutie opičích kiahní predstavuje (stav) ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Jeho rozsiahlejšie šírenie až do mája tohto roku len zriedka evidovali mimo afrického kontinentu. Odvtedy sa však rozšíril aj do mnohých krajín v Európe či do Severnej Ameriky.

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP) bolo od mája zistených viac ako 16 000 prípadov opičích kiahní v 74 krajinách sveta. U nás boli zatiaľ potvrdené tri rôzne prípady, ktoré medzi sebou nemali vzájomnú súvislosť.

ZDROJ: teraz.sk
ZDROJ FOTO: finevector.com