Vlastná strana ho v Česku radšej odvolala. Nie je krízový manažér. Teraz ex šéf Českých dráh Nebeský skúša šťastie na ŽSR

Autor: Lukáš Veselý
Zdroj foto: FB ŽSR

V kauze voľby nového vedenia Železníc Slovenskej Republiky (ŽSR) vyplynuli nové súvislosti. Výberové konanie bolo vyhlásené 18. augusta a takmer okamžite sa celý proces dočkal značnej mediálnej kritiky. Nie je sa čomu diviť. Samotný proces je netransparentný a neúspešným kandidátom bolo umožnené sa znovu prihlásiť. Okrem kritizovaného Radoslava Štefánka, ktorého sa s vlastnými záujmami v pozadí snaží presadiť dočasný minister dopravy Pavol Lančařič, sa do výberového konania prihlásil aj Václav Nebeský. Jeho veľmi krátka, a nie príliš úspešná kariéra v Česku by teda mohla pokračovať teraz na Železnici Slovenskej republiky.

„Generálny riaditeľ Českých dráh Václav Nebeský nie je typický krízový manažér,“ vyhlásil v televízii pred jeho odvolaním z pozície šéfa Českých dráh jeho vtedajší nadriadený, niekdajší minister dopravy Karel Havlíček. Ani táto „verejná poprava“ od zástupcu rovnakej strany, ktorá ho paradoxne do funkcie vymenovala, však nebráni Nebeskému, aby sa zúčastnil výberového konania na post generálneho riaditeľa slovenských železníc.

Bývalý generálny riaditeľ Českých dráh Václav Nebeský patrí medzi na post nového šéfa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Nebeského osobnostné predpoklady na výkon tak zodpovednej funkcie utrpeli šrámy. Už jeho samotné vymenovanie budilo pochybnosti. Kým sa dostal do funkcie, došlo totiž k úprave kritérií pre výberové konanie, ktoré by inak nesplnil.

„V súvislosti s jedným nominantom sa dokonca upravovali kvalifikačné predpoklady tak, aby boli ušité takzvane na mieru,“ povedal v súvislosti poslanec a dopravný expert ODS Stanislav Blaha.

Zatiaľ čo v roku 2018 České dráhy požadovali, aby kandidáti na členov predstavenstva mali skúsenosti s vedením firmy, ktorá má minimálne 300 zamestnancov. V roku 2019 už stačilo mať za sebou manažérsku skúsenosť z firmy s najmenej 100 ľuďmi. Pôvodné kritérium Nebeský neplnil. České dráhy pritom zamestnávajú vyše 23-tisíc ľudí.

Dopĺňal vzdelanie

S odstupom doby je prinajmenšom na zamyslenie, že stál včele ČD iba s bakalárskym titulom, až po odchode z tejto funkcie získal ešte titul inžiniera na súkromnej Vysokej škole logistiky. Nakoniec Nebeský zotrval vo funkcii iba 13 mesiacov, kým ministrovi Havlíčkovi došla trpezlivosť a rozhodol sa pre jeho odvolanie „Je tam jeho určitý osobný problém. Preto je pre neho najlepšie, keď nebude musieť čeliť tomu enormnému tlaku, ktorý tá spoločnosť bude musieť znášať v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol v argumentácii na konci novembra v OVM Havlíček

Pozemky za hubičku

Nebeský bol vo svojej funkcii verejne kritizovaný za predaj pozemkov na Smíchove. Ako upozornila ČT pre projekt Smíchov city predali České dráhy developerom parcely v lukratívnej, centrálnej časti Prahy, o štvrtinu lacnejšie, než sa predávali pozemky na kraji mesta. Spoločnosť Sekyra Group kúpila meter pozemku za 6000 Kč, zatiaľ čo skupina JT zaplatila v rovnakom roku za obdobné pozemky na Smíchove 21000 Kč za meter. Stalo sa tak v decembri 2019, keď stál včele práve Nebeský. Ten v súčasnosti pôsobí ako poradca Jaroslava Kmeťa, štátneho tajomníka slovenského ministerstva dopravy.

Celý proces vyvoláva množstvo otázok. Prečo sa čoskoro ex-minister dopravy rozhodol usporiadať zmenu vedenia tesne pred voľbami? Nebolo by príhodnejšie počkať na riadne zvolenú vládu? Akí sú ostatní kandidáti a prečo sa komisia rozhodla ich nezverejniť?