V Rusku plánujú „vlastizradcom“ odobrať občianstvo. Malo by sa to týkať ľudí, ktorí budú proti ruskej vojenskej operácii na Ukrajine

WA 30 Moskva - Na snímke z¾ava predseda dolnej komory Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie - Štátnej dumy - Viaèeslav Volodin, podpredseda ruskej Štátnej dumy Piotr Tolstoj a poslanec ruskej Štátnej dumy Leonid Levin sa rozprávajú poèas zasadnutia dolnej komory ruského parlamentu (Štátnej dumy) v Moskve 15. novembra 2017. Poslanci Štátnej dumy schválili v stredu zákon, ktorý umožní úradom požadova od zahranièných médií pôsobiacich v Rusku, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahranièní agenti. Informovala o tom agentúra AP. O návrhu zákona bude v najbližšom èase hlasova horná komora ruského parlamentu (Rada federácie). Potom ho ešte bude musie podpísa prezident Vladimir Putin. Pod¾a agentúry AP ide o odvetné opatrenie za to, že americké ministerstvo spravodlivosti prednedávnom nariadilo, aby sa poboèka ruskej spravodajskej televízie RT v Spojených štátoch zaregistrovala ako zahranièný agent. FOTO TASR /AP Speaker of the State Duma, the lower house of the Russian parliament, Vyacheslav Volodin, top, gestures while speaking to lawmaker Leonid Levin, right, and Deputy Speaker Pyotr Tolstoy, back to a camera, during a session at the parliament's lower house in Moscow, Russia, Wednesday, Nov. 15, 2017. Wednesday's move by the parliament's lower house is a rapid quid pro quo response after the Russian state-funded TV channel RT registered with the U.S. Justice Department as a foreign agent after pressure from the U.S. government. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

S návrhom prišiel predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin. Mal by sa týkať ľudí, ktorí sa vyslovia proti ruskej vojenskej operácii na Ukrajine. Ako príklad uviedol ruskú novinárku Marinu Ovsiannikovovú, ktorá narušila vysielanie hlavných správ ruskej štátnej televízie, aby ukázala protestný plagát proti vojne na Ukrajine.

„Veľká väčšina našich občanov podporuje špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Rozumejú, že je potrebná pre zaistenie bezpečnosti našej krajiny a ľudí. Sú však takí, ktorí sa správajú podlo a zradcovsky. Bohužiaľ, v prípade takýchto občanov neexistujú postupy, ako ich zbaviť občianstva a neumožniť im vstup do našej krajiny. Možno by to však bolo dobré. Čo myslíte?“ spýtal sa Volodin svojich sledovateľov na sociálnej sieti Telegram.

Aby demonštroval svoj zámer, spomenul ako príklad prípad ruskej novinárky Ovsiannikovovej. Tá po proteste odišla z ruskej štátnej televízie Pervyj kanal a stala sa korešpondentkou pre Ukrajinu a Rusko v nemeckom denníku Die Welt. Teraz bude pracovať pre jednu z krajín NATO, obhajovať dodávanie zbraní ukrajinským neonacistom a posielanie zahraničných žoldnierov, ktorí bojujú proti našim vojakom, a brániť sankcie uvaľované na Ruskú federáciu,“ uviedol Volodin.

Taký radikálny krok, akým je podľa AFP odobratie občianstva, zrejme neprejde bez súhlasu ruského prezidenta Vladimira Putina. Volodinov príspevok však podľa AFP ilustruje čoraz nepriateľskejšie nálady smerované v Rusku proti hlasom, ktoré nesúhlasia s ruskou inváziou na Ukrajine.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk