Súd už rozhodol o väzbe Makóa a Beňu! Toto si myslia obhajcovia obvinených!

 Ľudovít Makó skončil v rukách zákona pre krivú výpoveď a prísahu a Boris Beňa pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó a bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa zostávajú stíhaní na slobode. V utorok o tom rozhodol Krajský súd (KS) v Bratislave.

Súd zamietol sťažnosť prokurátora proti minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III, ktorý obvinených prepustil zo zadržania na slobodu, ako nedôvodnú. Dôvodom je skutočnosť, že nemožno viesť v jednej veci dve paralelné konania.

Predseda senátu KS v Bratislave Peter Šamko v utorok zdôraznil, že predpokladom dôvodnosti vzneseného obvinenia je správny procesný postup, ktorý mu predchádza. „O tej istej veci, o tom istom skutku, by sa malo viesť primárne iba jedno trestné konanie,“ podotkol. Senát preto nehodnotil ani to, či sú výpovede obvinených pravdivé alebo nepravdivé. Podľa predsedu senátu je to vecou pôvodného konania.

„Pri návrhu na väzbu môžeme povedať len svoj názor. Tu je názor taký, že sme sa nemohli dostať ani k hodnoteniu dôvodnosti obvinenia, pretože nám prekáža to, čo mu procesne predchádzalo,“ zdôvodnil sudca.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry rozhodnutie rešpektuje. „Počkám si na odôvodnenie tohto rozhodnutia a potom sa k tomu prípadne vyjadrím,“ dodal.

Obhajcovia obvinených považujú rozhodnutie súdu za zákonné a správne. Proti obvineniu už skôr podali sťažnosť, ktorú plánujú doplniť písomným odôvodnením. „Týmto by som chcel poďakovať senátu pána Šamka, že sa nenechal zatiahnuť do rôznych hier, ktoré sa tu hrajú proti našim osobám,“ vyhlásil Ľudovít Makó. Rozhodnutie vníma ako spravodlivé aj Boris Beňa.

Krajský súd (KS) Bratislava v utorok prerušil rozhodovanie o prípadnom väzobnom stíhaní bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Makóa a exnámestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Beňu.

„Z dôvodu nahlásenia poplašnej správy bolo verejné zasadnutie prerušené do 10:00,“ priblížil hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Súd rozhoduje o sťažnosti podanej prokurátorom proti minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III, ktorý dvojicu ponechal na slobode. Okresný súd zároveň konštatoval, že trestné stíhanie je nedôvodné.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: PLUSKA