V pondelok bude mimoriadna schôdza, inicioval ju Smer-SD

Autor: Redakce
Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) pred zaèatím 54. schôdze NR SR k návrhu skupiny poslancov na schválenie uznesenia NR SR o vyhlásení referenda k obrannej zmluve s USA v Bratislave 18. januára 2022. NR SR nebude v utorok rokova o návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou s USA. Poslanci totiž neschválili program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval Smer-SD. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Mimoriadnu schôdzu inicioval opozičný Smer-SD, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu.

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa majú v pondelok (27. 2.) opäť zísť na mimoriadnom rokovaní k téme skoršieho termínu predčasných parlamentných volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Rokovanie sa má začať o 13.00 h.

Smer-SD žiada, aby parlament rozhodol o skoršom termíne predčasných volieb. Navrhuje ich konanie na 24. júna, nie na konci septembra. Argumentuje, že vláda s obmedzenými kompetenciami nie je oprávnená, a tým ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

Okrem toho chce Smer-SD na rokovaní presadiť uznesenie, ktorým má parlament vysloviť nesúhlas s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Poslanci zo strany pripomenuli, že vláde bola vyslovená nedôvera, a preto nemá kompetencie rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Tvrdia, že medzi ne patrí aj poskytnutie stíhačiek, hovoria o rozpore s Ústavou SR.

O témach mal parlament rokovať už v polovici februára, Smer-SD už vtedy inicioval dve mimoriadne rokovania. Plénum však pri schôdzi o skoršom termíne volieb nebolo uznášaniaschopné. Na schôdzi k stíhačkám zas poslanci odmietli program rokovania.

K skoršiemu termínu predčasných volieb vyzvala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poukázala pritom na aktuálnu politickú situáciu, charakterizovanú legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie. Nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD podporujú návrh na zmenu termínu predčasných volieb. Naznačili však, že rokovanie je zbytočné, ak minimálne SaS nevyšle signál, že chce o zmene diskutovať.

 

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook