Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť

Autor: Redakce

Slovenské elektrárne majú fixný kontrakt na ruské palivo ešte niekoľko rokov. Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť TVEL, ktorá je dcérou ruskej štátnej firmy Rosatom.

Vlani v marci pristálo v tajnosti ruské lietadlo iľjušin skoro ráno na bratislavskom letisku. Vzdušný priestor únie bol v tom čase pre ruské letectvo uzavretý, ale jeden stroj preletel z Ruska cez Bielorusko a Poľsko až na Slovensko. Ruský stroj priniesol strategický materiál. Išlo o palivo do našich jadrových reaktorov. Slovensko sa totiž ocitlo v neistote, či po dodávkach plynu nebude Kremeľ do Európy krátiť aj dodávky jadrového paliva. Nestalo sa tak. „Prišlo palivo, je to v suchu,“ reagoval na sociálnej sieti vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na utajovanú misiu. Sulík vtedy vyhlásil, že jadrového paliva bude dosť aj na tento rok. Ruská agresia na Ukrajine odhalila, ako veľmi bola Európa závislá od ruských energetických nosičov. Rok od vpádu ruských vojsk na územie Ukrajiny môžeme konštatovať, že Európe sa podarilo zbaviť závislosti od ruského plynu. S ruským jadrovým palivom je to však komplikovanejšie. Na Slovensku prevádzkujeme jadrové elektrárne, ktoré využívajú výhradne ruské jadrové palivo.

„Prechod na alternatívne jadrové palivo pravdepodobne možný je, ale vyžadoval by si niekoľkoročnú certifikáciu. Tento proces je isto veľmi náročný a alternatívnemu dodávateľovi sa ho pravdepodobne neoplatí zrealizovať s vidinou dodávky len pre naše elektrárne,“ tvrdí pre Pravdu Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Upozorňuje na to, že rovnaká požiadavka zaznela aj v iných krajinách, a preto by ho mohla zastrešiť Európska únia. Na Slovensku momentálne bežia dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a tri bloky v Mochovciach. Na prevádzku jedného reaktora VVER 440 podľa Slovenských elektrární (SE) treba sedem až deväť ton uránového paliva ročne. To znamená, že spotreba jadrového paliva je v súčasnosti na Slovensku od 35 do 45 ton. Koľko paliva priviezol ruský IL 76 do Bratislavy, nie je známe. Nosnosť tohto stroja je do 50 ton nákladu.

Slovenské elektrárne majú fixný kontrakt na ruské palivo ešte niekoľko rokov. Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť TVEL, ktorá je dcérou ruskej štátnej firmy Rosatom. To, kto bude dodávať jadrové palivo, sa rozhoduje na základe verejného obstarávania. Naposledy prebehlo v roku 2019 pre obe slovenské elektrárne. Okrem ruskej spoločnosti sa prihlásil aj americký Westinghouse. Zmluva s Rusmi platí do roku 2026, pričom je možné predĺžiť ju až do roku 2030. Vypuknutím vojny na Ukrajine sa Slovenské elektrárne stali aktívne v hľadaní iného než ruského dodávateľa. Ešte vlani spustili medzinárodný tender na obstarávanie jadrového paliva. Interne ho vyhodnotili a dohadujú sa o zmluve s víťazom. Ten ešte nebol verejne oznámený.

„Robíme na tom, aby sme mali do budúcnosti možnosť okrem Ruska aj ďalších dodávateľov. Jedným bude Westinghouse a druhým francúzsky Framatome, kde sme sa dohodli – Fíni, Česi, Maďari a my, že spoločne investujeme. Framatome pre nás vyvinie palivo. Riešime to na týchto dvoch frontoch,“ povedal pre Hospodárske noviny šéf Slovenských elektrární Branislav Strýček. Ako ďalej vysvetlil, Westinghouse už má palivo a Framatome bude ďalší partner do budúcnosti. Podľa neho odhliadnuc od toho, čo sa deje, Rusi majú mimoriadne kvalitné jadrové palivo. „Naozaj sú dobrí vo výrobe paliva, a keďže pre VVER 440 nebola doteraz vhodná alternatíva, všetci prevádzkovatelia tohto typu elektrární kupovali od nich,“ dodáva. Podľa analytika Borisa Tomčiaka je prípadné postavenie ďalších reaktorov na Slovensku do budúcnosti určite dôležité pre zabezpečenie dodávok elektrickej energie. „Je možné vylúčiť Rosatom, ale rozhodnutie by malo byť založené najmä na technických parametroch. Riziko pri nevhodnom výbere dodávateľa je obrovské,“ opisuje situáciu.

 

ZDROJ: pravda.sk

ZDROJ FOTO: Facebook