V hnutí REPUBLIKA sú odhodlaní zdražovanie zastaviť!

Autor: Jana Kováčová
ZDROJ FOTO: Facebook.com/hnutie.republika
,,DRAHÉ POTRAVINY!? TU SÚ 4 ÚČINNÉ RIEŠENIA PROTI ZDRAŽOVANIU,“ začal slovami svoj status na socialnej sieti Milan Uhrík, predseda hnutia REPUBLIKA a poslanec Európskeho parlamentu.
Podľa jeho slov, najväčší podiel viny na neúnosnom zdražovaní potravín majú vysoké ceny energií a vysoké obchodné prirážky zahraničných reťazcov. Médiá  však supermarkety kritizovať nechcú, pretože sú u nich najväčšími objednávateľmi reklamy.
V hnutí  REPUBLIKA sú odhodlaní toto zdražovanie zastaviť! Vypočuli si argumenty slovenských  poľnohospodárov, prvovýrobcov, potravinárov ale aj reťazcov a prinášajú riešenia, ktoré by mali pomôcť:
1️⃣ Najdôležitejším krokom je ZASTROPOVANIE OBCHODNÝCH PRIRÁŽOK pri základných potravinách v obchodných reťazcoch. Tento návrh sme predkladali do NR SR už pred rokom. Teraz ho na rokovanie parlamentu predkladáme znovu. Treba ho prijať!
2️⃣ Rozhodne treba pristúpiť aj k  ZNÍŽENIU DPH na základné potraviny na najnižšiu možnú úroveň 5 %. Aj toto riešenie predkladáme do parlamentu.
3️⃣ Štát musí PODPORIŤ SLOVENSKÝCH POĽNOHOSPODÁROV A POTRAVINÁROV. Garantovať im nízke ceny energií a prispieť na investíciu a modernizáciu. Aby sa zvýšila ich konkurencieschopnosť a aby boli kvalitné slovenské  potraviny lacnejšie a bolo ich na Vašich stoloch viac.
4️⃣ Opäť musíme umožniť legálny DOMÁCI CHOV. Aby si každý, kto má záujem, mohol doma legálne dochovať zdravú hydinu či vyprodukovať vlastné vajíčka a  mäso.
,,Zdražovanie potravín sa dá obmedziť. Chce to len politickú vôľu zasiahnuť proti zahraničným reťazcom a podporiť slovenských potravinárov. V hnutí REPUBLIKA máme na to odvahu, aj riešenia, dodal.