Modernizácia a investície do obrany sa, aj vďaka nášmu členstvu v NATO, vyplácajú

Autor: Jana Kováčová
ZDROJ FOTO: Facebook.com/mosr.sk/photos
,,TRI ROKY VÝSLEDKOV: MODERNIZÁCIA A INVESTÍCIE, AKÉ REZORT OBRANY V NOVODOBEJ HISTÓRII NEPOZNAL,“ uviedlo na svojej socialnej sieti Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.
Hovorí sa, že ten, kto sa neposúva a neinvestuje do seba, postupne stráca. To bol, nanešťastie, dlho aj prípad rezortu obrany. Rok 2022 však potvrdil, že stagnácia je minulosťou a v porovnaní s predošlým obdobím vyčleňujeme neporovnateľne vyššie zdroje na modernizáciu OS SR a znižujeme investičný dlh.
Je to aj vďaka tomu, že si zodpovedne plníme svoj spojenecký záväzok a v r. 2023 budeme pracovať s rozpočtom viac ako 2 % HDP.
Ako sme sa k takémuto výsledku dopracovali?
MODERNIZUJEME A PREZBROJUJEME
➡️ Cez agentúru NATO nakupujeme protitankové systémy, taktické bojové vesty, ľahké guľomety, ostreľovacie pušky a rôznu muníciu. Pokračujeme v obstaraní delostreleckých systémov Zuzana 2, radarov, dronov. Riešime nákup nových ručných zbraní. Obstarali sme zbraňové a dodatočné moduly, ako aj súpravy balistickej ochrany pre vrtuľníky UH-60. Mimoriadne výhodná ponuka od ?? na moderné bojové vrtuľníky AH-1Z Viper je na stole.
BUDUJEME ŤAŽKÚ MECHANIZOVANÚ BRIGÁDU
➡️ Obstarávame novú kolesovú a pásovú obrnenú techniku: 76 ks vozidiel 8×8 Patria od nového člena spojeneckej rodiny  a 152 ks vozidiel CV90 zo, ktoré bude, veríme, svojho severského suseda čoskoro nasledovať. Navyše, za staré bojové vozidlá BVP-1 odovzdané  k nám z  príde 15 tankov Leopard 2A4.
ZBAVUJEME SA SOVIETSKEJ TECHNIKY
➡️ Naša technika ruského, resp. sovietskeho pôvodu je už zastaraná, často po technickej životnosti, nedá sa prevádzkovať a jej modernizácia už nemá význam. Vymieňame ju za modernú techniku, niekedy o 2 až 3 generácie novšiu. 20%-ný podiel výdavkov na nákup výzbroje podľa NATO sme vysoko prekročili, dosiahli sme úroveň vyše 36 %.
SKOKOVO NAVYŠUJEME INVESTÍCIE DO INFRAŠTRUKTÚRY OS SR A MO SR
➡️ V r. 2022 dosiahli celkové výdavky do infraštruktúry viac ako 37 miliónov eur, čím pokračujeme vo výraznom navyšovaní finančných zdrojov na opravy a údržbu objektov v rámci rezortu obrany.
,,Modernizácia a investície do obrany sa, aj vďaka nášmu členstvu v NATO, vyplácajú. Dnes je to jasnejšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedlo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.