Uhríka opäť dobieha minulosť: Daroval strane v roku 2016 sumu 14880€, ktoré majú neonacistickú symboliku

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Anton Piták

V minulosti sa kontroverzné sumy a symboly stali známymi z prípadov spojených s Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS), a zdá sa, že aj niektorí členovia strany Republika, ktorí majú svoje korene v ĽSNS, neunikli podobným problémom. Teraz je v hľadáčiku opäť bývalý člen ĽSNS, Milan Uhrík, ktorý je predsedom strany Republika.

 

Nedávno kandidát Demokratov, Anton Piták, upozornil na to, že Milan Uhrík, predtým člen ĽSNS, daroval strane čiastku 14 880 eur v roku 2016. Táto suma je pozoruhodná nielen kvôli svojej veľkosti, ale aj kvôli číslam 1488, ktoré majú neonacistickú symboliku.

Kauza kontroverzných šekov so symbolikou 1488 eur už vyvolala pozornosť verejnosti v minulosti, a dokonca sa dostala až pred súd. V apríli 2022 dostal predseda ĽSNS Marian Kotleba podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody za vydávanie šekov s touto symbolikou. Súd zdôraznil, že symboly čísiel 14 a 88 sú spojené s nacistickou a neonacistickou ideológiou.

Uhrík tvrdí, že nápad s touto sumou na šeku nebol jeho, no Piták tvrdí opak. Piták tiež kladie otázku, ako mohol Uhrík vedieť, že média si všimnú práve túto sumu, ak by nevedel o jej symbolickom význame.

Celá kauza opäť vrhá tieň kontroverzií a minulosti niektorých politikov, čo môže mať dôsledky na verejnú mienku o ich strane Republika a celkový politický kontext.