Telefóny v školách už dozvonili! Ministerstvo školstva zakáže ich používanie, za porušenie pravidiel bude hroziť neospravedlnená hodina

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Vyhlásenie ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) asi mnoho detí nepoteší. Na školách sa totiž zakážu mobilné telefóny.

Vyhlásenie ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) asi mnoho detí nepoteší. Na školách sa totiž zakážu mobilné telefóny.

Po novom bued na základných školách prísny zákaz používania mobilných telefónov počas pobytu v školských priestoroch, vrátane prestávok. Od 4. ročníka budú telefóny povolené len v prípade, že to vyžaduje štátny vzdelávací program. Výnimka sa vzťahuje aj na žiakov šiesteho ročníka a vyššie, a to v prípade ak to vyžaduje ŠVP alebo o danej výnimke rozhodne učiteľ, informoval šéf rezortu na tlačovej konferencii.

Podľa jeho slov majú mobily nepriaznivý vplyv na efektivitu vzdelávania. „Podľa výskumov OECD deti v neregulovanom prostredí používania mobilných telefónov majú preukázateľne horšie sústredenie na vyučovaní a v konečnom dôsledku aj výsledky vo vzdelávaní. Deti navyše trpia nervozitou, čo zhoršuje aj ich schopnosť učiť sa,“ odôvodnil rozhodnutie ministerstva Drucker v oficiálnom vyjadrení.

Ako uvádza portál Pravda , podľa šéfa rezortu nejde o spiatočné kroky, ako sa mnoho občanov obáva. Ministerstvo totiž plánuje investície vo výške dvoch stoviek miliónov eur do moderného vybavenia tried vrátane digitálnych technológii. Drucker očakáva, že tieto kroky povedú k lepšiemu výsledku PISA testov, ktoré boli tento rok pre Slovensko alarmujúce. Za zlý priemer viní práve nedostatočné financovanie vzdelávacieho sektora. Viac sa dočítate TU.

Čo ak dôjde k porušeniu pravidiel?

Nová legislatíva má pokryť aj spôsob akým budú elektronické zariadenia regulované. Minsiterstvo momentálne pracuje s viacerými verziami, ktoré poskytla pracovná skupina zaoberajúca sa touto reguláciou. Jedna z možností je ukladanie elektroniky do odložnej skrinky či ich fyzické vyzbieranie. Čo však ak by došlo k porušeniu pravidiel? Rezort zvažuje viacero scenárov ako zakročiť, ak by sa žiak aj napriek zákazu rozhodol telefón používať. Zvažovanou možnosťou je aj  dokonca neospravedlnená hodina. Presné podoby znenia zákonov budú známe v nasledujúcih týždňoch.