Prezidentka udelila milosť mužovi za marihuanu! „Drogovú činnosť je potrebné primerane postihovať,“ odkazuje

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: FB Zuzana Čaputová
Tresty pre konopných väzňov sú v porovnaním s inými krajinami drakonické.  

Tresty pre konopných väzňov sú v porovnaním s inými krajinami drakonické.  

Hlava štátu Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila podmienečnú milosť 31-ročnému mužovi, ktorý bol odsúdený za prechovávanie marihuany na vlastnú spotrebu. Z pôvodného desaťročného trestu si mladík odsedel v maximálnom stupni stráženia už viac ako polovicu. Zvyšok trestu mu prezidentka odpustila pod podmienkou, že po obdobie najbližších štyroch rokov a ôsmich mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha žiaden úmyselný trestný čin, informoval TASR jej hovorca Martin Strižinec.

„Omilostený muž ako spolupáchateľ marihuanu kúpil, priviezol a prechovával vo väčšom rozsahu, no neobchodoval s ňou. Okrem posudzovaného odsúdenia v minulosti nebol súdne trestaný, nespáchal ani priestupok, pracoval a viedol riadny život. Veľmi kladne hodnotený bol aj z ústavu na výkon trestu. Po prepustení môže navyše výrazne pomôcť svojej rodine, najmä starým rodičom, ktorí trpia onkologickým ochorením,“ priblížil hovorca Strižinec.

Prezidentka sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať a to s prihliadnutím aj na celospoločenskú diskusiu o neprimeraných výškach trestu za marihuanu, uvádza kancelária prezidenta SR. Čaputová sa pri rozhodovaní o udeľovaní milosti riadila podľa čl. 102 ods. 1 písm. j) Ústavy Slovenskej republiky a § 472 a 475 Trestného poriadku.

Prezidentka tak vykonala už v minulosti

Nie je to po prvýkrát, čo sa hlava štátu rozhodla udeliť milosť za prechovávanie marihuany. Minulý rok na jeseň oslobodila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými a nevyliečiteľnými ochoreniami. Omamnú látku pestoval na vlastnú spotrebu pre utlmenie chronickej bolesti. Milosť udelila aj 40-ročnému občanovi, ktorý bol odsúdený na desať rokov, ktorý pred nástupom na výkon trestu viedol riadny život a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom. V oboch prípadoch si muži odsedeli viac ako polovicu pôvodného trestu.