Švédi začali najväčšie vojenské cvičenie za posledných 25 rokov

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: FB Försvarsmakten

Švédske médiá ale aj web švédskych ozbrojených síl informovali o tom, že vo Švédsku sa v pondelok začalo najväčšie vojenské cvičenie za posledných 25 rokov. Vojenské manévre pomenovali ako Aurora 23. Pomocou cvičenia otestujú obranné schopnosti všetkých častí švédskej armády na prípadné napadnutie tejto škandinávskej krajiny.

Cvičenie, ktoré sa má konať do 11. mája, sa  zúčastní 26.000 osôb, medzi nimi aj vojaci z 13 ďalších krajín. Zapojí sa do neho aj letectvo a námorníctvo. Uskutoční sa v celom Švédsku, ale jeho geografické ťažiská sú na baltickom ostrove Gotland. Medzi zahraničnými účastníkmi cvičenia sú vojaci z Nemecka, Francúzska, Dánska, USA, Británie, Fínska, Poľska, Nórska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Ukrajiny a tiež Rakúska, informoval švédsky portál krisinformation.se.

Švédsko už v roku 2013 kvôli zvýšenej aktivite Ruska v Baltskom mori posilnilo vojenskú prítomnosť na svojom ostrove Gotland. Po minuloročnej invázii Ruska na Ukrajinu zažiadalo Švédsko spolu s Fínskom o členstvo v NATO. Zatiaľ čo Fínsko je oficiálnym členom aliancie od 4. apríla, Švédsko si musí na vstup zatiaľ počkať pre výhrady Turecka a Maďarska

„Hlavnou zodpovednosťou švédskych ozbrojených síl je brániť Švédsko a švédske záujmy, naše práva a našu demokraciu. Cvičenia sú dobrým spôsobom, ako posilniť, signalizovať a otestovať naše vojenské schopnosti. Preto je vykonávanie rozsiahlych a pokročilých cvičení kľúčom k vytvoreniu silnejšej obrany,“ informovali švédske ozbrojené sily.

Na obrannom cvičení Aurora 23 sa podľa vojenských ozbtojených síl zúčastní niekoľko krajín a švédskych úradov. „Týmto spôsobom sa posilní aj celková švédska obranná kapacita. Spolu s vojenskými jednotkami našich partnerských krajín budujeme bezpečnosť a zároveň posilňujeme švédsku operačnú spôsobilosť,“ dodalo.
Podľa slov švédskej armády, Aurora 23 bude najväčším národným cvičením svojho druhu za viac ako 25 rokov.

Letecké cvičenia sa väčšinou uskutočnia v južnom Švédsku vo dne iv noci od 24. apríla do 11. mája. Lety s bojovými lietadlami, vrtuľníkmi, dopravnými a inými lietadlami sa budú vykonávať z niekoľkých leteckých základní a civilných letísk.

Okrem toho sa budú vykonávať letecké transporty z iných základní a letísk a lety vrtuľníkmi v súvislosti s prvkami cvičení armády a námorníctva. Uniformovaný personál a pozemné vozidlá sa budú pohybovať mimo základní a letísk.

„Švédske ozbrojené sily majú jasný mandát od vlády a švédskeho parlamentu chrániť slobodu Švédska prostredníctvom vojenskej obrany. Byť dobrý v obrane nestačí. Musíme byť lepší ako potenciálny nepriateľ. Preto cvičíme. Pravidelne a vo zvýšenej miere,“ dodali.

Zložitý svet si vyžaduje koordinované cvičenia, tvrdia švédske ozbrojené sily. „Dôvodom, prečo cvičíme s inými krajinami, je, že musíme zvýšiť našu schopnosť spolupráce, v neposlednom rade s členskými štátmi NATO. Neustále sa meniaci a zložitý okolitý svet si vyžaduje obranu, v ktorej je niekoľko krajín pripravených vojensky spolupracovať,“ zhrnuli švédske ozbrojené sily.

Extenzívnym cvičením sa im darí prinútiť nepriateľa, aby dôkladne zvážil riziká útoku na našu krajinu. Od roku 2015 zastáva funkciu vrchného veliteľa generál Micael Bydén.