Anka Žitná Lučaiová po rokoch skončila v TA3. Je to pre rozhovor s americkým ekonómom Jeffreym Sachsom?

Autor: Lucia Peštová
ZDROJ FOTO: reprofoto TA3

Televízia TA3 v marci odvysielala rozhovor s kontroverzným americkým ekonómom Jeffreym Sachsom. Rozhovor však z éteru veľmi rýchlo zmizol, ako informuje portál omediach.com A takisto zmizla z obrazu spomínanej televízie aj moderátorka Anka Žitná Lučaiová. Prišla Žitná o miesto práve pre tento rozhovor? Po prvých kritických reakciách ho TA3 stiahla z archívu na webe a neodvysielala ani jeho reprízu, následne ho tam po obvineniach z cenzúry opäť umiestnila. Na sociálnej sieti sa už vyjadrila, stanovisko poskytla aj televízia TA3.

Fanúšikovia obľúbenej televíznej moderátorky zostali v šoku. Moderátorka priznala, že už v TA3 nepracuje. „Pre mnohých z vás je to šok. Pre mňa to bolo dôležité rozhodnutie, ktoré postupne dozrievalo od momentu, keď do mojej autorskej slobody zasiahlo bezdôvodné stiahnutie vedením vopred riadne schváleného rozhovoru s profesorom Sachsom z webu, ktoré spustilo sériu ďalších udalostí,“ uviedla Žitná na sociálnej sieti Facebook.

Podľa Jeffreyho Sachsa vojenskou podporou Ukrajiny sa konflikt neukončí. Je zástancom mierových rokovaní a diplomatického riešenia.

Rozhovorom sa začala zaoberať licenčná rada. Rozhodne či nedošlo zo strany TA3 k porušeniu ustanovení zákona o objektívnosti a nestrannosti programu aktuálnej publicistiky. V oblasti ekonomiky je Sachs považovaný za kontroverzného. Súčasne je aj spochybňovateľ pôvodu covidu-19.

Oľga Dúbravská poskytla vyjadrenie za TA3 pre portál omediach.com: „S Ankou Žitnou sme sa vzájomne dohodli na ukončení spolupráce“

„Dôvodom ukončenia spolupráce nebol rozhovor s Jeffreym Sachsom, pre ktorý začala rada pre mediálne služby voči Televízii TA3 správne konanie. Za tým rozhovorom si stojíme a jeho objektívnosť budeme obhajovať,“ uviedla za TA3 Oľga Dúbravská. Samotná Anka Žitná však naznačila niečo iné.

Portál topky.sk zverejnili vyjadrenie Žitnej. „Státisíce divákov, ktorí dokázali oceniť unikátny obsah, aký inde nenašli, denne množstvo mailov a správ s vašou spätnou väzbou- či súhlasnou, alebo kritickou, za ktorú som Vám vďačná. Pretože to posúva vpred.

Toto všetko ostáva za mnou. Pre mnohých z vás je to šok. Pre mňa to bolo dôležité rozhodnutie, ktoré postupne dozrievalo od momentu, keď do mojej autorskej slobody zasiahlo bezdôvodné stiahnutie vedením vopred riadne schváleného rozhovoru s profesorom Sachsom z webu, ktoré spustilo sériu ďalších udalostí.

Chcela by som sa Vám takto poďakovať za stovky milých správ, mailov, telefonátov, hlasoviek, podporné stanoviská či priania. Bude mi cťou, ak mi zachováte priazeň a uvidíme sa pri nových zmysluplných projektoch,“ vyjadrila sa podľa topiek Žitná.