Smer stále vedie. Ako by to vyzeralo, keby sa pospájali pravicové strany, mali by šancu poraziť Fica?

Autor: Redakce
Národná rada SR

Podľa agentúry Focus sa Robert Fico so svojou stranou dostal do vedenia. Dominanciu Smeru potvrdili všetky relevantné agentúry. Igor Matovič sa podľa tohto prieskumu prepadol mimo parlamentu.

Smer by podľa marcového prieskumu Focusu volilo 17,6 percenta rozhodnutých voličov. Presne toľko získala Ficova strana aj v prieskume agentúry AKO. Hlas má podľa agentúry 17,1 percenta.

Prekvapením prieskumu boli aj „noví“ Demokrati na čele s Hegerom. Za stranu Demokrati by hlasovalo presne päť percent rozhodnutých voličov a dostala by sa do parlamentu s deviatimi poslancami.

Vyzerá to tak, že táto strana doslova preberá hlasy OĽaNO, KDH, Za ľudí aj Mostu. Na rozdiel od OĽaNO sa však Kresťanskí demokrati držia v bezpečnej hranici voliteľnosti s 5,8 percentami.

O voličov nepochybne prišla aj strana SaS, , ktorá je už len o desatinu percentuálneho bodu nad hranicou zvoliteľnosti, 5,1 percenta. O možnom spoločnom postupe do volieb rokovali už viaceré stredopravé strany, no zatiaľ to k ničomu neviedlo.

Prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza dokázal, že v prípade spájania, môžu strany časť svojich priaznivcov stratiť, najmä vtedy, ak by išlo o príliš veľké zoskupenie stredopravých strán.

Podľa agentúry sa objavil prípad, kedy by spojenie dvoch strán prinieslo spojeným nových voličov. Ak by sa Demokrati spojili s KDH, je tu takáto perspektíva. Mohli by získať až 14,6 percenta.

Ak by sa spojili Demokrati, KDH a SaS, mali by 12,2 percenta, pri postupe 15,9.

Také dobré výsledky by však nemalo spojenie Demokratov, KDH, SaS, PS a Aliancie. Získali by iba 12 percent, napriek tomu, že súčet preferencií týchto strán je až 32,7 percenta.

Agentúra zahrnula do možných koalícií len tie strany, ktoré majú podľa aktuálnych preferencií aj v prípade samostatného postupu reálnu šancu dostať sa do parlamentu.

Najhorším strašiakom spájania sa je hrozba prepadnutia hlasov. Niekedy má však spájanie výhodu aj napriek strate niektorých hlasov.

Do parlamentu by sa podľa výsledkov prieskumu dostalo osem strán a hnutí.

AUTOR: Jana Kováčová