KDH vzišlo z odkazu sviečkovej manifestácie. Podľa ich vízie je hodnotovou a odbornou opozíciou voči politike chaosu, klientelizmu aj politického marketingu

Autor: Redakce
Milan Majerský je podpredseda hnutia KDH.

KDH je podľa slov jeho predstaviteľov hnutím, ktoré aj dnes chráni ľudskú dôstojnosť a slobodu a sme presvedčení, že aj v dnešnej dobe je odkaz Sviečkovej manifestácie živý. Chcú bojovať proti oligarchizácii krajiny, aby sa už k verejným zdrojom nedostalo len pár vyvolených, ktorí sa systematicky obohacujú z verejných zdrojov. Odmietajú populizmus a politický marketing, cez ktorý sa zviditeľnili viacerí politici aj strany. Sľuby o desiatkach tisíc nájomných bytoch, či o zhabaní honosných víl oligarchov však zostali na smetisku dejín a reálnej pomoci sa mnohí občania aj podnikatelia v čase Covidu, energetickej krízy aj vojny na Ukrajine žiaľ nedočkali.To, čo sa reálne v politike aktuálne deje nazývajú výsmechom. „Keď sa politici v ťažkých časoch miesto vládnutia a pomoci ľuďom sústreďujú na vzájomné útoky a hašterenie sa, je to výsmech tým, ktorí im dali svoju dôveru,“ zhrnuli na svojom webe.

Slovensku chcú priniesť jasnú víziu a hodnotové piliere. „KDH je jediná aktívna strana, ktorá vzišla z hodnôt nežnej revolúcie. Nie sme rýchlokvasená strana, ktorá rýchlo vyletí aj rýchlo padne. Prežili sme Mečiara, prežili sme Fica a prežijeme aj Matoviča,“ zhrnuli na sociálnej sieti.

Hlavné piliere

Ich predstava o Slovensku stojí na troch hlavných pilieroch. Na kresťanskom piliere, sociálnom a národnom.

Kresťanský pilier – sú kresťanskí demokrati a naše životné hodnoty sa nehanbia presadzovať aj v ťažkom politickom zápase. 

Veria, že Slovensko, ktoré bude rešpektovať kresťanské hodnoty ako spravodlivosť, pravda a pokoj, sú dobré Slovensko.  

Sociálny pilier – ich dlhodobým poslaním je pomáhať rodinám, seniorom aj tým najzraniteľnejším spomedzi obyvateľov.

Národný pilier – milujú Slovensko a chcú, aby naše deti a naše vnúčatá zdedili modernú a prosperujúcu krajinu, ktorá dbá na svoje kresťanské korene a ktorá nikdy nezabúda na ľudí.

Jasné a dlhodobé plány

Podľa ich slov majú jasný a dlhodobý plán, ako pomôcť slovenským občanom, slovenskej ekonomike, slovenskému školstvu aj slovenskému zdravotníctvu.

Medzi ich plány patria aj návrhy, ktoré by mali priniesť sociálnu spravodlivosť. „Aby mal každý rovnakú šancu na dôstojný život a dokázal zabezpečiť seba i svojich blízkych. S úctou ku každému povolaniu a každému odpracovanému roku života. S adekvátnym ohodnotením obety aj socioekonomického prínosu za výchovu každého dieťaťa,“ zhrnuli v KDH.

Nezabúdajú ani na živnostníkov a firmy. „Väčšia sloboda podnikania a menšia byrokracia sú jedným zo základov fungujúcej ekonomiky.  V DNA KDH je pomáhať aj tým, ktorí pracujú sami na seba a dokonca majú vôľu a schopnosti dávať prácu ďalším ľuďom. V dobe rastúcej automatizácie a robotizácie procesov podporíme systematickú rekvalifikáciu pracovníkov,“ zhrnuli.

Chcú presadiť projekty, ktoré umožnia ľuďom zaobstarať si kvalitné a dostupné bývanie. „Ľudia chcú žiť tam, kde majú svoje korene a rodinné zázemie. Namiesto vynúteného opúšťania rodičovských domov, umožníme ich modernizáciu a cenovo výhodnejšiu a ekologickejšiu obnovu. KDH dlhodobo podporuje aj rozvoj a výstavbu bytov pre tých, ktorí si vlastné bývanie dovoliť nemôžu. Aby nemusela každá mladá rodina začínať pod ťarchou hypoték či v nedôstojných bytových podmienkach,“ vysvetlili z KDH.

Nie je im cudzia ani oblasť vzdelávania. Chceli by predstaviť taký systém, ktorý zvýši uplatnenie ľudí na trhu práce. Výmena okien, nová fasáda škôl a kozmetická úprava stanov sú podľa strany primálo.

„Pri vzdelávaní musíme kompletne zmeniť prístup. Sme za investovanie do ľudského kapitálu – predovšetkým do pedagógov, aby z ich kvality mohli ťažiť deti a celá mladá generácia. Odvďačia sa za to celej spoločnosti.  Slovensko dnes rovnako potrebuje šikovných a poctivých majstrov, ako aj múdrych vzdelancov či startupistov, ktorí nebudú nútení hľadať uplatnenie za hranicami Slovenska,“ dodali.

Resuscitáciu podľa strany určite potrebuje slovenské zdravotníctvo. Medzi myšlienku, ktoré strana propaguje patrí aj to že kvalitná zdravotná starostlivosť nesmie byť len pre vyvolených.

„Pandémia nás naučila, že ani najdokonalejšie prístroje nezachránia životy ľudí, keď ich nemá kto obsluhovať.  Zlepšíme sociálne a pracovné podmienky pre zdravotníkov a zastavíme ich odchádzanie z krajiny. Nastavíme dôstojnejšie podmienky v nemocniciach tak, aby sa príbehy o chýbajúcich toaletných papieroch, plesnivých stenách, ale aj o operáciách, na ktoré treba tučnú obálku, stali definitívnou minulosťou,“ skonštatovali.

Seniori by podľa strany KDH nemali byť na vedľajšej koľaji. Faktom je, že populácia starne.

„Seniorom preto plánujeme poskytnúť sebarealizáciu a dôstojný život aj v postproduktívnom veku a umožníme im požívať zaslúžený rešpekt v krajine, ktorú vytvárali a stále je ich domovom,“ zhrnuli.

Ochrana životného prostredia a bezpečné cesty

Taktiež treba chrániť životné prostredie. „Aby bolo pre ďalšie generácie darom, nie časovanou bombou. Slovensko je krásna krajina plná zelene, hôr aj vodných plôch a našou povinnosťou je strážiť a zveľaďovať si toto prírodné bohatstvo. Aj vďaka reflektovaniu ekologických trendov,“ dodali.

Slovensko by sa podľa strany malo postaviť proti plánu EÚ zakázať predaj áut na benzín rovnako, ako to spravili Poliaci.

„Nestalo sa. Prechádzame na elektromobilitu a Slovensku hrozí hospodárska katastrofa . Pridajte sa k našej verejnej výzve na odmietnutie tohto plánu aj VY!“ vyzýva strana ľudí.

V neposlednom rade je podľa vízií strany dôležitá aj modernizácia a bezpečnosť ciest, mostov a dopravnej infraštruktúry súbežne s ekonomickou prosperitou. Množstvo ľudí zažíva na vlastnej koži, že stovky mostov a ciest sú v dezolátnom stave, čo ovplyvňuje nielen život občanov, ale aj fungovanie firiem, ktoré potrebujú rýchlu a bezpečnú distribúciu svojich tovarov či služieb.

„Preto máme s našimi odborníkmi na dopravu pripravené konkrétne riešenia na celoslovenskej, ale aj na regionálnej úrovni,“ zhrnuli.

KDH je podľa ich slov dlhodobo najsilnejšia regionálna strana. „V posledných voľbách sme získali najviac poslancov miest a obcí – 2 500 a 246 starostov naprieč Slovenskom. Vieme, čím žijú ľudia vo všetkých kútoch našej rozmanitej krajiny. Dôležitosť regiónov ukázala pandémia aj vojna na Ukrajine. My chceme úlohu regiónov aj regionálnych samospráv posilňovať tak, aby sa v parlamente prijímali zákony, ktoré reflektujú problémy aj žiadosti ľudí v slovenských mestách a dedinách,“ informovali.

Plánujú podporiť rozvoj regiónov s cieľom vytvárať pracovné príležitosti, posilniť slobodné podnikanie a zlepšiť dopravnú dostupnosť a infraštruktúru.  K tomu istotne patrí aj boj proti častým odchodom Slovákov do zahraničia za prácou. Podľa prieskumov vyše polovica mladých ľudí na Slovensku uvažuje nad odchodom za hranice. Pričom hlavnými dôvodmi sú najmä platové podmienky a politická situácia.

Pod palcom majú energetiku, bezpečnosť aj zastropovanie

KDH disponuje napríklad expertom na energetiku a bezpečnosť. Je ním Andrej Žiarnovský. Začínal v letectve ale posledných 20 rokov pôsobí v energetike, v manažérskych funkciách predovšetkým v slovenských a českých energetických spoločností.

„Energetika úzko súvisí s bezpečnosťou, pokiaľ štát nemá dostatok energetických zdrojov a nevie ich priviesť ku svojim obyvateľom, tak sa ten štát nedá považovať za bezpečný.

Bezpečnosť je takisto blízka obrane, na to aby štát dokázal odolávať svojim protivníkom, musí byť na to pripravený. Musia byť na to pripravený obyvatelia a aj infraštruktúra štátu.

Chybnými krokmi v minulosti štát stratil kontrolu nad vlastnou energetikou, stratil kontrolu nad procesmi riadenia a nevie chrániť svojich občanov. Aktuálna vládna koalícia svojim chaotizmom situáciu len zhoršila,“ vysvetlil.

Energetika je podľa neho o systematickej práci, nie o narýchlo zbúchaných riešeniach, po prijatí ktorých sa vládna koalícia aj tak ponorí vlastných žabomyších vojen. A potom je po pár mesiacoch prekvapená, že domácnostiach, firmám aj podnikateľom prichádzajú obrovské faktúry za elektrinu, ktoré ich drtia.

„Preto je potrebné, aby štát prevzal späť kontrolu nad svojou energetikou a obnovil svoju autoritu. Aby bolo jasné, nehovorím o žiadnom znárodňovaní, nehovorím o žiadnom zoštátňovaní! Štát má manažérske aj zákonné nástroje, aby aj v tomto odvetví obnovil svoju autoritu. Musí len vedieť a chcieť. Na našej politickej scéne je KDH jedinou stranou hodnou toho mena, má štandardné rozhodovacie procesy, má regionálne štruktúry, ako každá politická strana má mať. Sú to členovia KDH, ktorí si volia svojho predsedu, nie predseda si vytvára svoju stranu. Tento štát potrebuje zodpovedných a uvážlivých politikov, ktorí opäť privedú našu krajinu k ekonomického rozmachu a prosperite,“ skonštatoval Žiarnovský.

Jasne vyhranený názor majú aj na zastropovanie cien a potravín. Je to podľa nich čisto marketingový ťah, ktorý ľuďom nepomôže. Základné potraviny od roku 2020 cenovo narástli o 50 až 110 percent. Vyplýva to z analýzy inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív. Najviac to ľudia pociťujú pri základných potravinách ako vajcia, olej, mlieko či mäso.

„Namiesto toho minister pôdohospodárstva Vlčan v kooperácii s obchodnými reťazcami pripravili marketingový ťah s názvom „Zastropovanie cien potravín“. Ak malo byť účelom pomôcť ľuďom a dať im nižšie ceny na základné potraviny, tak sa to hrubo nepodarilo. Obchodníci zastropovali ceny vína, piva aj mrazenej pizze, zatiaľ čo vajcia či mäsové výrobky zostávajú na pôvodných vysokých cenách,“ zhrnuli v strane.

Jozef Hajko, ekonomický odborník KDH vysvetlil, že najskôr je potrebné sa zamerať na adresné zmiernenie dosahov vysokých cien potravín na najviac postihnutých obyvateľov, napríklad nízkopríjmových dôchodcov.

„Z dlhodobého hľadiska treba zvažovať iné opatrenia, ktoré budú viesť k tomu, aby sa na Slovensku nepredávali potraviny za vyššie ceny ako u susedov. V KDH očakávame, že vláda v čase rekordných ziskov obchodných reťazcov, ktoré rastú už od Covidovej „krízy“, dokáže viac zatlačiť na ceny základných potravín. Práve bez týchto potravín sa neobídu tí, ktorí dvakrát obracajú každé euro,“ dodal.

„Ak chceme byť modernou krajinou vernou hodnotám našich predkov, nemôžeme zabúdať na ľudí a musíme vytvoriť dôstojné podmienky na život nielen na západe Slovenska, ale aj v regiónoch,“ dodali.

Aktuálne pripravujú kompletný volebný program na rok 2023.

AUTOR: Jana Kováčová