Smer-SD žiada mimoriadnu schôdzu: Situácia v južných okresoch je zásadným zlomom v politike a štáte!

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Predseda strany Smer-SD, Róbert Fico, vyjadril vážne obavy ohľadom súčasnej situácie v južných okresoch Slovenska, považuje ju za zásadný obrat voči politike a štátu v oblasti nelegálnej migrácie. Smer-SD chce na túto tému zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR.

 

Situácia týkajúca sa nelegálnej migrácie na juhu Slovenska vyvolala ostrú kritiku zo strany Smeru-SD. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v nedeľu, predseda strany Róbert Fico upozornil na to, že dianie v tejto oblasti predstavuje zásadný obrat voči politike a štátu v súvislosti s nelegálnou migráciou.

Fico tvrdí, že vláda aktívne podporuje príchod migrantov na územie Slovenska. Podľa neho nie je aktuálna situácia v južných okresoch krajiny len dôsledkom benevolencie, ale je dôsledkom priamych krokov súčasnej vlády. Namietol, že namiesto ochrany pred nelegálnou migráciou, sa súčasná politika zaoberá legalizáciou pobytu migrantov.

Líder Smeru-SD spochybnil aj to, či všetci migranti, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, sú skutočne vojnoví utečenci. Podľa neho je nemožné dôveryhodne identifikovať väčšinu z nich, a zdôraznil, že nejde iba o Sýrčanov z Aleppa, ktorí sa narodili 1. januára. Fico odvolal aj svoje osobné skúsenosti z Veľkého Krtíša, kde poukázal na katastrofálne podmienky, v ktorých migranti žijú.

Smer-SD je presvedčený, že počet nelegálnych migrantov na Slovensku môže ďalej stúpať. Strana plánuje podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, aby sa táto situácia dôkladne prerokovala.

V reakcii na vyhlásenie Smeru-SD predseda mimoparlamentnej strany Modrí, Most-Híd, Mikuláš Dzurinda, obvinil Roberta Fica zo zneužitia strachu a obáv ľudí za účelom politického zisku. Zároveň však kritizoval aj nečinnosť vlády a nejasné stanovisko ústavných činiteľov k situácii na juhu Slovenska.

Napätie ohľadom nelegálnej migrácie na Slovensku sa stupňuje, pričom viaceré politické strany vyzvali prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana a predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora, aby situáciu riešili a informovali verejnosť o prijatých opatreniach na zastavenie nelegálnej migrácie.