Prezidentka Zuzana Čaputová vyjasnila svoje postavenie ohľadom vymenovania premiéra po voľbách

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB reprofoto

Prezidentka Zuzana Čaputová jasne zareagovala na obvinenia šéfa strany Smer-SD Róberta Fica ohľadom jej úmyslu ignorovať ho po voľbách a nepoveriť ho zostavením vlády. Na otázku, či by Roberta Fica poverila, ak by vyhral voľby, odpovedala kladne. Týmto vyhlásením sa snažila urobiť pokoj v súvislosti so sporom o svojich plánoch po voľbách.

 

Fico už niekoľko mesiacov tvrdí, že Čaputová sa chystá obísť ho a nepoveriť ho vládou, aj keď by jeho strana vyhrala voľby. Na svojich mítingoch označuje prezidentku za zástankyňu „nedemokratických plánov“. Prezidentka Zuzana Čaputová sa však rozhodla jasne reagovať na tieto obvinenia a sľúbila, že ak Fico vyhrá voľby, poverí ho zostavením vlády.

„Róbert Fico bude jedným z tých, ktorým by som poverila zostavením vlády, ak by vyhral voľby, ak to potrebuje počuť takto na prvý pokus,“ povedala Čaputová v rozhovore pre Aktuality.sk. „Budem rešpektovať ústavnú tradíciu, čo nie je zanedbateľná vec. Ústavnú tradíciu by malo byť možné prelomiť len z vážnych dôvodov,“ dodala hlava štátu.

Napriek tomu prezidentka zdôraznila, že od víťaza volieb bude vyžadovať, aby v parlamente našiel aspoň 76 poslancov, ktorí by novú vládu podporili. „Mám povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, nemôžem menovať vládu, ktorá by nemala 76 a viac poslancov v parlamente,“ dodala.

Na záver možno povedať, že menovanie novej vlády by malo byť posledným významným krokom prezidentky Čaputovej, ktorá sa na budúci rok nechystá opäť kandidovať na post hlavy štátu. Jej stanovisko ohľadom toho, ako postupovať po voľbách, bolo doposiaľ najjasnejšie a najúplnejšie.