Smer-SD chce takto pomôcť rodinám prekonať zdražovanie! „Je to suma, ktorá by mala pokryť všetky náklady, ktoré sú spojené so zdražovaním,“ povedal Fico

Strana Smer-SD podporuje už ohlásené zhromaždenia odborárov a plánuje organizovať viacero vlastných protestných podujatí. Opozičná strana Smer-SD navrhuje vyplatiť 1 500 eur každej domácnosti ako pomoc na zvládnutie extrémneho zdražovania. Peniaze chce nájsť zdanením monopolov a opätovným zavedením bankového odvodu. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval jej predseda Robert Fico. Príspevok vo výške 100 eur, ktorý plánuje vyplatiť najohrozenejším skupinám rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, označil za nedostatočný.

Príspevok by podľa neho mali dostať všetky domácnosti. „Je to suma, ktorá by mala pokryť všetky náklady, ktoré sú spojené so zdražovaním a s ďalšími rizikami, ktoré prídu po zavedení sankcií voči Ruskej federácii,“ povedal.

Na vyplatenie takéhoto príspevku by bolo treba viac ako 1,9 miliardy eur. Táto suma je však podľa Fica nižšia ako pomoc Slovenska Ukrajine. „Ponúkame vláde Slovenskej republiky aj to, že ak by boli takéto návrhy predložené v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu, my ich podporíme,“ sľúbil Fico.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický osobitne upozornil na dôchodcovskú infláciu. Tá prekračuje priemernú infláciu a z priemerného dôchodku seniorom ročne odkrojí viac ako 600 eur.

V porovnaní napríklad s Českou republikou je na Slovensku priemerný dôchodok o 130 eur nižší a zatiaľ čo valorizácia dôchodkov na Slovensku dosiahla v tomto roku 1,3 %, čo je priemerne 6 eur, v Česku valorizácia dosiahla 33 eur a v júni plánujú naši západní susedia mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o ďalších 42 eur.

Rekordná medziročná inflácia, ktorá v marci prekročila 10 %, znehodnocuje úspory, ale aj reálne príjmy zamestnancov i dôchodcov.  Predseda Smeru-SD varoval pred možnými sociálnymi nepokojmi, pokiaľ vláda nepristúpi k plošnej podpore obyvateľov.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: sme.sk