Sme rodina vyplatila firme Arker minulý rok 87 miliónov eur, túto firmu kedysi vlastnil Boris Kollár

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Boris Kollár

Boris Kollár, predseda parlamentu a líder Hnutia SME RODINA, sa ocitol v stredobode kauzy týkajúcej sa nového sídla Slovenskej správy ciest (SSC), ktorá sa sťahuje do budovy firmy Arker. Kollár tvrdí, že už nemá s touto firmou nič spoločné, ale výročná správa hnutia prezradila, že Sme rodina minulý rok vyplatila Arkeru takmer 87-tisíc eur. Pôvodné spojenie politika s touto firmou vyvoláva otázky o transparentnosti a vyvoláva podozrenia o spájaní politikov so súkromnými firmami. Kauza sa stala predmetom záujmu verejnosti a vyvoláva dôležité otázky o zodpovednosti vo vládnutí. Firmu Arker Kollár kedysi vlastnil do roku 2017. Aktuálne patrí Patrikovi Ondrovičovi, priateľovi jednej z matiek Kollárych detí. 

 

Kauza týkajúca sa nového sídla Slovenskej správy ciest (SSC) a jej spojenia s firmou Arker zaujala pozornosť verejnosti a politikov na Slovensku. Predseda parlamentu a líder Hnutia SME RODINA, Boris Kollár, sa ocitol v stredobode tejto kontroverzie, keď sa objavili informácie o jeho spojení s touto firmou.

Boris Kollár sa bráni proti obvineniam a tvrdí, že už nemá nič spoločné s firmou Arker, ktorá kedysi patrila práve jemu. No výročná správa hnutia za minulý rok prezradila, že Sme rodina vyplatila spomínanej firme takmer 87-tisíc eur. Kollár však odmieta bližšie špecifikovať dôvod tejto platby a tvrdí, že nemá žiadne informácie o tejto záležitosti. Toto mlčanie vyvoláva podozrenia a otázky o transparentnosti financovania a spájaní politikov so súkromnými firmami.

K firme Arker má Boris Kollár blízko. Politik v minulosti firmu vlastnil. Dnes je jej vlastníkom Patrik Ondrovič – partner jednej z matiek detí Borisa Kollára. Predseda parlamentu však dáva od firmy ruky preč. „Z tejto spoločnosti som odišiel v roku 2017, odvtedy ma prestala táto spoločnosť zaujímať. Odišiel som odtiaľ a nič s tým nemám,“ vysvetľoval na tlačovke začiatkom júna.

Kauza sa začala rozvíjať začiatkom júna, keď sa ukázalo, že Slovenská správa ciest sa sťahuje z vlastných priestorov do budovy, ktorá patrí práve spoločnosti Arker. SSC uzavrela zmluvu so spoločnosťou Real & Property Advisor, ale budova patrí firme, ktorá kedysi bola majetkom Borisa Kollára. Za desať rokov by cestári mali za prenájom tejto budovy zaplatiť približne 14,5 milióna eur.

Vedenie SSC argumentovalo tým, že sťahovanie bolo nevyhnutné, pretože súčasné priestory sú „zdraviu škodlivé a plné azbestu“. Zaujímavosťou je, že Boris Kollár tvrdil, že pri výbere novej budovy im pomáhal medzinárodný poradca, ktorý však neskôr odporučil úplne iné budovy než tie, ktoré sa reálne zvážili. Záhadne vylúčenie niektorých budov zo skúmania vzbudilo dodatočné podozrenia a otázky o neobjektivite pri výbere nových priestorov pre SSC.

Situácia sa ešte viac skomplikovala, keď sa do kauzy zapojila Barbora Richterová, matka niektorých detí Borisa Kollára, ktorá ho obvinila z fyzického napadnutia. Kollár sa priznal, že ju napadol, ale tvrdí, že len chránil svoje dieťa. Richterová však tvrdí, že za sťahovaním SSC do budovy Arkeru stoja osobné záujmy šéfa cestárov Ivana Rybárika, ktorý bol nominantom HZDS v minulosti a daroval desaťtisíce eur strane Vladimíra Mečiara.

Celá kauza vyvoláva dôležité otázky o transparentnosti financovania politických strán a ich spojení so súkromnými firmami. Verejnosť požaduje dôkladné vysvetlenie a transparentnosť zo strany politikov. Kritici upozorňujú na potrebu nezávislých vyšetrovaní a prísneho dohľadu nad financovaním politických subjektov, aby sa predišlo možným konfliktom záujmov a podozreniam z korupcie. Kauza okolo nového sídla SSC sa stala dôležitým testom integrity a zodpovednosti vo vládnutí a mnohí očakávajú, že politickí predstavitelia sa k nej budú musieť postaviť čelom a zodpovedať na kritické otázky verejnosti.