Igor Janckulík KDH, žiada odvolať vedenie NDS, dôvodom je predražená zmluva so Skytollom

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Igor Janckulík

Minister dopravy Pavol Lančarič čelí naliehavému volaniu od odporcov predraženej a nevýhodnej zmluvy Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) so spoločnosťou Skytoll. Opozičný poslanec a podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), Igor Janckulík, sa obracia na ministra s dôraznou výzvou k okamžitému odvolaniu vedenia NDS.

 

Situácia okolo zmluvy s Skytollom vyvoláva vážne obavy o poškodzovanie záujmov Slovenskej republiky a jej občanov. Podpredseda KDH, Igor Janckulík, upozorňuje na nesmierne znepokojujúci fakt, že NDS tento rok prišlo o 23 miliónov eur, keďže dodatkom zmluvy na poskytovanie mýtneho systému s Skytollom, došlo k predraženiu cien. Pôvodná dohoda o 40 miliónoch eur sa zmenila na nevýhodných 63 miliónov eur pre tento rok a dokonca 67 miliónov eur od januára 2024. Navyše, ceny sa majú ešte navyšovať o infláciu, čo situáciu ešte viac zhoršuje. Janckulík zdôrazňuje, že toto dodatok zmluvy je absurdný, pretože bolo vykonané s výrazným zásahom do pôvodnej dohody, čo zvýšilo náklady a neprimerane zvýhodnilo spoločnosť Skytoll.

Ďalším znepokojujúcim aspektom tejto kauzy je zlyhanie NDS pri dostavbe tunela Višňové. Záležitosť sa ešte viac skomplikovala, keď sa ukázalo, že súťaž na výber dodávateľa technológie pre tento tunel bola spustená neskoro a nevyvodili sa zodpovednosti za chyby na samotnej stavbe. Toto nezvládnutie dostavby tunela je ďalším dôvodom, prečo opozícia žiada odvolanie riaditeľa NDS.

Napokon, opozícia pripomína sľub Matovičovho hnutia OĽaNO pred voľbami v roku 2020 spustiť vlastný mýtny systém. KDH poukazuje na sklamania voličov a neschopnosť OĽaNO kontrolovať stranu Sme rodina, ktorá viedla ministerstvo dopravy, a jej nominanti musia niesť zodpovednosť za túto situáciu.

Celá kauza vyvoláva oprávnené otázky o transparentnosti a zodpovednosti vo vládnutí. Opozícia a verejnosť očakávajú, že minister dopravy Pavol Lančarič sa postaví čelom tomuto problému a prijme potrebné kroky na riešenie situácie. Predražená zmluva so spoločnosťou Skytoll a nezvládnutá dostavba tunela Višňové sú kritickými otázkami, ktoré si vyžadujú dôkladné vyšetrenie a nájdenie náležitých riešení.