Slovenskému diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi udelia štátne vyznamenanie

Autor: Redakce
Japonsko udelí štátne vyznamenanie slovenskému diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi. Medzi vyznamenanými v minulosti sú aj Štefan Pecho a František Šebej.

Slovenskému diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi bude v mene japonského cisára Naruhita udelené vyznamenanie Veľkostuha Rádu vychádzajúceho slnka za jeho prínos v prehlbovaní vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom. TASR to oznámilo vo štvrtok japonské veľvyslanectvo v Bratislave. Slávnostné odovzdávanie štátnych vyznamenaní sa uskutoční 9. novembra v Cisárskom paláci v Tokiu. Lajčák pôsobil v rokoch 1994 – 1998 ako slovenský veľvyslanec v Japonsku, kde sa snažil o zviditeľnenie Slovenska. Ako uvádza japonské veľvyslanectvo, zohral významnú úlohu pri stimulácii parlamentných vzťahov a výmen medzi oboma krajinami. K posilneniu priateľských vzťahov prispel aj ako minister zahraničných vecí SR.

Jeho ministerské aktivity vyústili do množstva návštev vysokopostavených predstaviteľov Japonska v Slovenskej republike – napríklad návštevy japonskej princeznej Akišino alebo niekdajšieho premiéra Šinzóa Abeho, ktorá bola vôbec prvou návštevou japonského premiéra na Slovensku. Lajčák v súčasnosti pôsobí ako osobitný predstaviteľ EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a otázky západného Balkánu. Rád vychádzajúceho slnka je japonské štátne vyznamenanie založené v roku 1875. Udeľuje sa osobnostiam za mimoriadny prínos na poli medzinárodných vzťahov, propagáciu a podporu japonskej kultúry čí prínos v rôznych ďalších oblastiach, napríklad v oblasti rozvoja prosperity alebo ochrany životného prostredia. Nositeľmi tohto vyznamenania sú tiež zakladateľ univerzitných štúdií japonského jazyka v SR Štefan Pecho a František Šebej za aktivity súvisiace s jeho pôsobením v Národnej rade SR a v karate.


ZDROJ: topky.sk

ZDROJ FOTO: Facebook