Šéf Súdnej rady SR Pavol Mazák podporil kontroverzný milenecký vzťah: Sudkyňu necháva bez disciplinárnej zodpovednosti

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: bing.com reprofoto

Rozruch spôsobila nedávna udalosť, v ktorej sa dostali do povedomia informácie o mileneckom vzťahu medzi sudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelou Záleskou a redaktorkou Denníka N Monikou Tódovou. Odpoveďou na túto situáciu bol závažný krok zo strany šéfa Súdnej rady SR Pavla Mazáka, ktorý podporil tento kontroverzný vzťah a zároveň odmietol zaoberať sa ním disciplinárne.

 

Súdny systém na Slovensku je vo vzrušení po tom, čo sa sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Mgr. Pamela Záleská ocitla v centre pozornosti kvôli svojmu osobnému vzťahu s novinárkou Monikou Tódovou. Šéf Súdnej rady SR, ktorým je Pavol Mazák, zaujal nečakaný postoj a vo svojom vyhlásení dal svojim slovám váhu.

Podľa Pavla Mazáka nie je na mileneckom vzťahu medzi sudkyňou a novinárkou nič zvláštne a považuje ho za rodinný vzťah. Tento postoj však vzbudil kontroverzné reakcie a kritiku zo strany mnohých sudcov, ktorí sa obávajú, že takýto prístup môže ohroziť dôveryhodnosť a dobrú povesť súdnictva.

Kritický postoj voči Mazákovmu stanovisku zaujal aj známy advokát Marek Para, ktorý už v minulosti zastupoval klientov vo veľmi medializovaných prípadoch. Para sa obrátil na predsedu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Jána Hrubala a podal žiadosť o vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti voči sudkyni Záleskej. V liste Hrubalovi zdôraznil, že vzhľadom na význam mileneckého vzťahu medzi sudkyňou a novinárkou by mala byť dodržiavaná transparentnosť a zákonnosť.

Napriek Mazákovmu stanovisku sa však zdá, že táto kontroverzná situácia ešte neskončila. Sudcovia, advokáti a verejnosť budú pozorne sledovať, ako sa vyvinie ďalší vývoj tejto záležitosti a či sa objavia nové informácie, ktoré môžu ovplyvniť postoj k tomuto prípadu. Súdny systém a jeho dôveryhodnosť budú v nasledujúcom období na skúške, a to nielen vo vzťahu k tejto konkrétnej situácii, ale aj v širšom kontexte fungovania spravodlivosti na Slovensku.