S pádom vlády Ústava SR stanovuje konkrétne kroky

Autor: Redakce
Na snímke plénum poèas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR zaèali v stredu krátko predpoludním rokova o opoziènom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (O¼ANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí èlenovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (O¼ANO). Pod¾a opozície minister nezvláda riadenie uteèeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Až do vymenovania novej vlády dostáva odchádzajúca vláda poverenie vykonávať svoju činnosť od hlavy štátu. Právomoci takto poverenej vlády sú obmedzené.
S pádom vlády Ústava SR počíta a stanovuje konkrétne kroky. Upozorňuje na to na sociálnej sieti Úrad vlády (ÚV) SR. Dočasne poverená vláda môže napríklad rozhodovať o návrhoch zákonov a o nariadeniach vlády, o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu, o medzinárodných zmluvách SR, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident, ako aj o ďalších bezpečnostných otázkach. 


„Na rozhodnutia nad rámec týchto právomocí, napríklad na vymenúvanie a odvolávanie štátnych funkcionárov, potrebuje poverená vláda predchádzajúci súhlas prezidenta SR,“ skonštatoval úrad vlády. Národná rada SR vo štvrtok (15. 12.) vyslovila 78 hlasmi nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO). Prezidentka Zuzana Čaputová má v piatok popoludní Hegerovu vládu odvolať a zároveň ju dočasne poveriť vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook