Rozširovanie protivzdušnej obrany: Slovensko privíta nemecký systém MANTIS

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Slovensko prijíma nemecký protivzdušný obranný systém MANTIS, čo predstavuje významný krok v posilňovaní národnej bezpečnosti. Bývalý minister obrany a kandidát strany Demokrati vo voľbách Jaroslav Naď dosiahol darovanie systému v hodnote vyše 200 miliónov eur od Nemecka, vrátane munície a výcviku pre slovenských vojakov. Tento krok zdôrazňuje dôležitosť reálnych a prospešných projektov, ktoré prinášajú rešpekt spojencov a ukazujú význam správneho manažmentu. Naď sa tiež podieľal na úspešnom kontrakte na výrobu húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu, ktorý zdôrazňuje silný obranný priemysel Slovenska a výborné zahraničné vzťahy.

 

Na Slovensko postupne prichádza nemecký systém protivzdušnej obrany MANTIS, ktorého darovanie vyrokoval bývalý minister obrany a kandidát strany Demokrati vo voľbách do NR SR Jaroslav Naď. Doposiaľ podobným systémom slovenské ozbrojené sily nedisponovali, navyše, rezortu sa pod vedením J. Naďa podarilo získať tento prvok protivzdušnej obrany v hodnote vyše 200 mil. eur od Nemecka natrvalo a zadarmo a to vrátane munície a potrebného výcviku pre našich vojakov.

“Príchod MANTISu na Slovensko je jasný dôkaz rešpektu spojencov a výborných vzťahov, ktoré sa nerodia zo dňa na deň. Tiež to hovorí o tom, že ak dobrý manažér dáva energiu do reálne prospešných projektov a nie vlastných kšeftov, ako tomu bolo v minulosti, dajú sa robiť veľké veci. A presne v tom, chceme pokračovať,” povedal podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.

Niekdajší minister obrany sa dnes zároveň zúčastnil na odovzdaní prvých dvoch húfnic Zuzana 2, ktoré si pre Ukrajinu objednali Dánsko, Nemecko a Nórsko. Kontrakt ešte minulý rok vyrokoval J. Naď pre štátnu akciovú spoločnosť Konštrukta-DEFENCE, ktorá dokopy vyrobí 16 ks samohybných kanónových húfnic za 92 mil. eur. “To, že sa nám podarilo vyrokovať takýto kontrakt je doslova unikát. Nepoznám totiž v modernej histórii prípad, aby sa 3 krajiny spojili a dali kontrakt v oblasti obranného priemyslu v podstate konkurenčnej spoločnosti a podporili tak hospodárstvo inej krajiny. Slovenské podniky obranného priemyslu sú dnes vďaka kvalitným výrobkom, ale tiež našej prezentácií a vytrvalých rokovaniach zavalené prácou, čo sú skvelé správy pre našu ekonomiku,” povedal Naď a dodal, že to opäť svedčí o výborných zahraničných vzťahoch, správnom zahranično-politickom smerovaní a ocenení našej pomoci smerom k Ukrajine.