Robert Kaliňák už nie je obvinený v kauze podplácania Františka Imreczeho: Generálna prokuratúra zrušila obvinenie na základe paragrafu 363

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Róbert Kaliňák

Námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák zrušil obvinenie Roberta Kaliňáka v prípade údajného podplácania bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho. To potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Podľa nej boli zistené závažné pochybenia, ktoré nemožno napraviť iným spôsobom a odôvodňovali zrušenie obvinenia. Kaliňák bol spolu s oligarchom Jozefom Brhelom obvinený z toho, že mu Brhel dorovnával peniaze k platu vo funkcii ministra vnútra.

 

 

Podľa pôvodného obvinenia mal Robert Kaliňák organizovať dohodu medzi Imreczeho a Brhelom, kde Brhel mal dorovnávať peniaze k platu Imreczeho vo funkcii prezidenta Finančnej správy. Sedlák však zdôvodnil zrušenie obvinenia tým, že v uznesení chýbali skutkové i právne úvahy potrebné na posúdenie konania Kaliňáka. Tiež sa nepreukázal príčinný vzťah medzi Kaliňákovým konaním a trestným činom obvineného Brhela.

Sudkyňa Anna Holúbková zo špecializovaného trestného súdu už minulý týždeň zrušila väzobné opatrenie voči Kaliňákovi a Brhelovi. Oba boli obvinení z viacerých trestných činov, vrátane podplácania. Zrušenie obvinenia Kaliňáka zo strany generálnej prokuratúry znamená, že v tejto kauze už nie je stíhaný ani jeden z pôvodne obvinených.

Kauza podplácania vo funkcii prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho má dlhú história a viedla k obvineniam viacerých osôb, vrátane politikov a podnikateľov. Táto situácia vyvolala otázky o fungovaní právneho systému a nezávislosti súdnictva voči politickým vplyvom.