Rastislav Káčer, bývalý minister zahraničných vecí a dlhoročný diplomat, sa vyjadril k súčasnej situácii v Slovenskej informačnej službe (SIS) 

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Rastislav Káčer

Aktuálne obvinenia bývalých šéfov Slovenskej informačnej služby ohrozujú reputáciu a dôveryhodnosť našej tajnej služby. Podľa Rastislava Káčera SIS dobré meno asi nikdy nemala. Niektorí politici spolu so mnou volajú po legislatívnych zmenách. Obvinení šéfovia SIS boli nominantmi hnutia SME rodina. Nič menej Boris Kollár má odlišný názor a domnieva sa, že v ich prípade je všetko v poriadku.

 

Aj keď sa praktiky síce zmiernili, zneužívanie tajnej služby zostalo. Aspoň podľa policajného prezidenta Hamrana. Počas akcie Rozuzlenie, keď bola spochybňovaná správa SIS určená pre poslancov pred dvoma rokmi, bolo demonštrované, ako SIS pomáhala diskreditovať vyšetrovateľov citlivých politických káuz.

Nech dopadne vyšetrovanie akokoľvek, po obvinení dvoch posledných šéfov tajnej služby má SIS výrazne pošramotenú povesť nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. „My sme nikdy nemali nejaké dobré meno, vezmime si to až do 90. rokov, keď voči slovenským spravodajským službám vládne vysoký stupeň nedôvery. Samozrejme, že nás to poškodzuje“ konštatoval bývalý minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer.

Predseda strany KDH Milan Majerský reagoval: „Kto z európskych krajín nám bude dôverovať a poskytovať informácie do rúk nedôveryhodného predstaviteľa akéhokoľvek z týchto inštitúcií.‘ Tomáš Rulíšek, ktorý je dočasne poverený riadením SIS, vysvetlil: „Samozrejme, že spravodajská komunita je veľmi vnímavá k okolnostiam tohto typu. Samozrejme, vznikajú reputačné riziká a o to je veľký záujem.“

Niektorí politici navrhujú, aby SIS nehľadala len nového šéfa, ale aby bol zvážený aj iný spôsob jej ďalšieho fungovania. Milan Majerský navrhol zriadenie inštitúcie, ktorá by dohliadala na Slovenskú informačnú službu, Národný bezpečnostný úrad a políciu, podobne ako je to v Českej republike. Slovenská informačná služba momentálne nemá riaditeľa, a obaja bývalí šéfovia, Vladimír Pčolinský i Michal Aláč, boli nominantmi Hnutia Sme rodina, ktoré paradoxne tvrdí, že nie je potrebné meniť nič. Boris Kollár reagoval slovami: „Ak by si každý plnil svoje úlohy zodpovedne a dodržiaval zákon, tento chaos by neexistoval.“