Prípad vraždy Jána Kuciaka prišiel o svojich dozorových prokurátorov. Dôvodom ich odchodu je generálny prokurátor Maroš Žilinka

Autor: Žofia Petrášová
Zdroj foto: Flick.com/ Peter Tkac/ CC BY-SA 2.0 DEED
Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš sa vzdali svojej funkcie ako dozorcovia v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Ako upozornil Denník N, dôvodom ich rezignácie ku koncu júna je fakt, že im generálny prokurátor Maroš Žilinka nevyhovel pri preložení na Krajskú prokuratúru v Žiline po tom ako došlo k zrušeniu Špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Obaja totiž chceli pracovať v regióne, v ktorom bývajú.

„Pri troške dobrej vôle z Vašej strany ako osoby s v podstate absolútne neobmedzenou personálnou právomocou na prokuratúre bola moja situácia riešiteľná jednoduchým dočasným pridelením. Namiesto toho sa otázka môjho a kolegovho ďalšieho pôsobenia na prokuratúre naťahuje takmer 7 týždňov od momentu, kedy bolo nepochybné, že ÚŠP zanikne,“ píše Matúš Harabakus v liste adresovanom Žilinkovi, ktorý má TV Markíza k dispozícii.

Harabakus pokračoval, že od manažérsky spravovanej organizácie ako je krajská prokuratúra očakával, že budú doslova vďačný za každú „ruku a nohu“, keďže ťažisková agenda zrušeného ÚŠP prešla na ich plecia. Prečo tomu tak nie je pre neho naozajstnou záhadou.

Nezhody s vedením

Jedným z ďalších dôvodov odchodu oboch prokurátor je aj nový námestník Martin Kováč na Žilinskej krajskej prokuratúre, s ktorým sa Harabakus tak zásadne rozchádza v základných pohľadoch poslania prokuratúry, že si nevie predstaviť ich spoluprácu. Kritikou nešetril ani na adresu Žilinku, ktorého upozornil na fakt, že sa ani raz neohradil voči útokom politikov a advokátov na prokurátorov ÚŠP.

Úrad špeciálnej prokuratúry oficiálne skončil 20. marca na podnet súčasnej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Dôvodom týchto zmien je snaha zamedziť sporom medzi Generálnou a Špeciálnou prokuratúrou. Viac sa dočítate TU.