Prezidentka Čaputová odmieta obvinenia Fica o dopredu vedieť o zadržaní Gašpara

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Tibor Gašpar reprofoto

Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odmieta obvinenia bývalého premiéra Roberta Fica, že by mala dopredu vedieť o zadržaní bývalého prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. Vo vydanom stanovisku Prezidentského paláca sa uvádza, že tvrdenia Roberta Fica sú nehorázne klamstvo.

 

„Prezidentka opakovane tvrdí, že v každej demokracii je stíhanie predstaviteľov politickej opozície citlivá vec, ktorá môže vyvolávať rôzne reakcie, o to viac je potrebné, aby tieto kroky polícia vysvetlila verejnosti v medziach, ktoré jej zákon umožňuje,“ uvádza sa vo vyhlásení Prezidentského paláca.

Čaputová zdôrazňuje, že tvrdenie o jej dopredu vedieť o akciách polície či dokonca údajný súhlas so zásahmi je nepodložené a nemá opodstatnenie. „Tvrdenie, že prezidentka dopredu vedela či dokonca vraj dala súhlas s akoukoľvek policajnou akciou, je ďalšie nehorázne klamstvo Roberta Fica. Zároveň chápe, že je pre neho nepredstaviteľné, že by polícia mohla fungovať bez politického riadenia či zasahovania do jednotlivých prípadov,“ dodáva stanovisko.

Prezidentka Čaputová sa v minulosti opakovane vyjadrila, že stíhanie politických predstaviteľov by malo prebiehať v súlade so zákonom a bez akéhokoľvek politického ovplyvňovania. Naďalej zdôrazňuje dôležitosť transparentnosti polície a vysvetlenia verejnosti, ako aj médiám, v medziach, ktoré zákon umožňuje.

Bývalý premiér Robert Fico sa nedávno vyjadril, že prezidentka mohla byť informovaná o zadržaní Tibora Gašpara dopredu a dokonca údajne súhlasila s touto akciou polície. Tieto tvrdenia však narážajú na odpor prezidentky, ktorá ich označila za nepravdivé a nepodložené.