Premiér Eduard Heger vysvetlil, ako sa vyhnúť putinizácii Európy!

Autor: Redakce

Predseda vlády Eduard Heger sa vyjadril k tomu, kde stojí Slovensko v otázke zníženia dodávok ruského plynu. Nemôže nám byť jedno, kto plyn má a kto nie, hovorí Eduard Heger.

„Naša krajina je orientovaná najmä na priemysel. To je jeden z hlavných faktov, na ktorý musíme prihliadať pri aktuálnej diskusii o znižovaní spotreby plynu v EÚ. Hovoril som o tom dnes aj s ekonómami a zástupcami priemyselných zväzov, pretože našou úlohou je ochrániť slovenské podniky a ekonomiku a postupne zvyšovať efektivitu a znižovať spotrebu plynu. Slovensko rozhodne podporuje aj diverzifikáciu zdrojov. Za danej situácie, keď prezident Putin využíva energie ako geopolitickú zbraň, sa európsky priemysel musí pripraviť na prípadný pokles dodávok plynu,“ napísal premiér na sociálnej sieti.

„Musíme mať pripravené aj záložné riešenia. O návrhu Európskej komisie, týkajúceho sa zníženia spotreby plynu v členských štátoch, sa bude ešte diskutovať a my sa budeme zasadzovať o to, aby výsledok bol férový voči všetkým partnerom,“ uviedol ďalej Eduard Heger a upozornil na to, že závisíme najmä na Nemecku.

„Na fungovanie slovenského priemyslu potrebujeme totiž mať nielen plyn, ale aj trhy, kam naše výrobky exportujeme. Preto je pre nás kľúčové, aby nedostatok plynu nedoľahol na ekonomiky, s ktorými sme úzko prepojení, ako napríklad Nemecko. Nemecké firmy u nás zamestnávajú 140 000 ľudí a je to náš najvýznamnejší obchodný partner,“ podotkol.

„Nemôže nám byť preto jedno, kto plyn má a kto nie. Vyžaduje si to teda opäť európske, solidárne riešenie a Slovensko by malo byť jeho súčasťou. Len tak sa vyhneme putinizácii Európy,“ napísal premiér na záver svojho vyjadrenia.

ZDROJ: FB Eduard Heger
ZDROJ FOTO: FB