Politologička upozorňuje na očakávanú nižšiu účasť voličov v septembrových parlamentných voľbách

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: youtube

Politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave predpovedá, že septembrové parlamentné voľby v Slovenskej republike by mohli mať nižšiu účasť voličov ako v minulosti. Mnohí voliči sú podľa nej sklamaní z časti politickej reprezentácie, ktorá vznikla po voľbách v roku 2020 a nevidia krátkodobé pozitívne riešenia.

 

Politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave očakáva, že septembrové parlamentné voľby v Slovenskej republike by mohli mať nižšiu účasť voličov ako v minulosti. Podľa nej mnohí voliči sú sklamaní z časti politickej reprezentácie, ktorá vznikla po voľbách v roku 2020 a nevidia krátkodobé pozitívne riešenia.

Malová pripomenula, že vo voľbách v roku 2020 bola veľká nádej, že sa spoločnosť zásadne zmení a prinesie viac spravodlivosti. Očakávalo sa, že nová politická reprezentácia bude riešiť nielen problémy s korupciou a organizovaným zločinom, ale aj sociálnu spravodlivosť. Vládne strany a poslanci však podľa nej nedokázali presadiť systémové zmeny a skôr sa zamerali na jednorazové opatrenia, ktoré boli orientované na získanie hlasov voličov.

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra. Volebná kampaň začala 9. júna a skončí 48-hodinovým volebným moratóriom. Do volieb kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná účasť vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2020 dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov.