Polícia v sobotu ráno zadržala Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu

Na snímke riadite¾ Kriminálneho úradu finanènej správy ¼udovít Makó poèas mimoriadneho brífingu zástupcov finanènej správy na tému Správa z OLAF 10. septembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

Polícia v sobotu ráno zadržala Ľudovíta Makóa, bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy, a Borisa Beňu, ktorý pôsobil ako námestník tajnej služby. Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Podľa Markízy je Makó zadržaný pre krivú výpoveď a prísahu a Beňa pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Zatiaľ podľa serveru nie je jasné, či sú zadržaní aj obvinení.

Prípad dozoruje Krajská prokuratúra v Bratislave. Obaja zadržaní sú kľúčoví svedkovia v kauzách Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „Môžem potvrdiť, že vyšetrovateľ Policajného zboru dnes zadržal dve obvinené osoby pre trestnú činnosť proti poriadku vo verejných veciach. Túto trestnú vec dozoruje prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava,“ uviedol pre TASR Chylo. Poznamenal, že v súčasnosti prebiehajú procesné úkony.

„Vzhľadom na počiatočné štádium trestného konania nie je možné v súčasnosti poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu účelu trestného konania,“ dodal.

Podľa portálu tvnoviny.sk mali Ľudovíta M. zadržať pre krivú výpoveď a prísahu, Borisa B. pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Prípad sa má týkať skutku, pre ktorý sú obvinení bývalý riaditeľ SIS Vladimír P. a podnikateľ Zoroslav K.

Obhajca Borisa B. Peter Kubina považuje obvinenie a trestné stíhanie za účelovo vyfabrikované a nezákonné. „Hlavným účelom pravdepodobne je vytvoriť kulisy a zámienku pre generálnu prokuratúru na opätovné zrušenie obvinenia vzneseného voči osobe V. P. podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, pretože toto stíhanie sa po jeho prvom zrušení obnovilo a ďalej prebieha,“ skonštatoval na sociálnej sieti. Vedľajší účel vidí v odstrašení a znechutení všetkých, ktorí v poslednom období vypovedajú o závažnej korupčnej a organizovanej trestnej činnosti.

Bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského vyšetruje NAKA pre korupciu. Úplatok mal zobrať práve s Beňom vo výške 40-tisíc eur za to, že zastavil odpočúvanie Zoroslava Kollára. Boris Beňa začal spolupracovať s políciou. V prípade vypovedal aj Ľudovít Makó.

ZDROJ: teraz.sk, topky.sk, webnoviny.sk

ZDROJ FOTO: parlamentneliety.sk