Núdzové ubytovanie pre Ukrajincov je pripravené! „Zároveň ľuďom poskytneme celodennú stravu a všetky ďalšie nevyhnutné služby,“ poznamenala primátorka Zvolena

Núdzové ubytovanie pre Ukrajincov podľa požiadaviek štátu je vo Zvolene pripravené. Telocvičňa bývalej druhej základnej školy bude slúžiť ako provizórne dočasné ubytovanie pre 50 ľudí. Informovala o tom primátorka Lenka Balkovičová.

Podotkla, že v ňom ostanú do doby, kým im štát nájde vhodnejšie priestory, „najviac však 10 dní“. Doplnila, že takýmto spôsobom by samospráva mala prispieť k odľahčeniu náporu na ubytovanie v prihraničných oblastiach s Ukrajinou. Ako dodala, telocvičňa nebude slúžiť len na prenocovanie, ale aj na základnú hygienu či pranie oblečenia. „Zároveň ľuďom poskytneme celodennú stravu a všetky ďalšie nevyhnutné služby,“ poznamenala primátorka.

Mesto zároveň pripomína, že jeho obyvatelia môžu žiadať o príspevok za ubytovanie občana z Ukrajiny. Týka sa to vlastníkov bytov, rodinných domov a tiež nepodnikateľských subjektov, ktorých ubytovacie zariadenia sú vo Zvolene. „Výška príspevku je stanovená na sedem eur za jednu noc v prípade osôb, ktoré dovŕšili vek 15 rokov. Suma 3,50 eura je za jednu noc pre deti do 15 rokov,“ uvádza a dodáva, že podmienkou na získanie príspevku je uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a utečencom a aj ďalšie doklady. Podrobné informácie a všetky ich vzory i zmluvy o poskytnutí ubytovania nájdu záujemcovia na webstránke mesta Zvolen.

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: RTVS