Policajný prezident Hamran rozbil Ficovu naratívu: Demokrati apelujú na demokratické strany k aktívnemu postaveniu

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Policajný prezident Hamran nedávno výrazne zasiahol do politického diania na Slovensku, keď verejne vyvrátil dlhodobú naratívu, ktorú tri roky prezentoval bývalý premiér Robert Fico. Podľa Hamrana sa Ficova rozprávka o politických obetiach a manipulácii verejnej mienky úplne rozpadá.

 

Juraj Šeliga, jeden z predstaviteľov strany Demokrati, ostro kritizuje Ficovu taktiku a vyzýva demokratické strany, aby sa jasne postavili a aktívne sa zapojili do boja proti manipulácii verejnej mienky.

Celá situácia sa vyvinula v súvislosti s akciou Ezechiel 7, ktorá sa zaoberá korupčnými praktikami na Slovensku. Policajný prezident Hamran verejne odmietol Ficove tvrdenia, že vyšetrovania a súdne procesy sú politicky motivované a že jeho bývalí nominanti sú politickými obetami.

„Začalo to nosením ss-áckych kabátov pre vyšetrovateľov a prokurátorov. Potom následne začal tvrdiť, že všetko je zmanipulované a oni v Smere a ich bývalý nominanti sú politické obete a táto krajina za ich vlád absolútne rozkvitala,“ pripomína Šeliga. Ficova snaha spochybniť prácu vyšetrovateľov a poskytnúť vlastnú verziu udalostí sa stretla s ostrou kritikou.

Šeliga ďalej cituje Hamrana: „Do toho nepochopiteľne vstúpila SIS, svojou správou, ktorá mala priniesť super tajné odhalenie, no v tej správe nebolo nič. Fico to samozrejme využil na šírenie naratívu, že je na Slovensku politická objednávka zničiť jeho a opozíciu.“

V kontexte tejto situácie Hamran upozornil na nahrávku, ktorú zverejnil policajný prezident so súhlasom vyšetrovateľa. Na nahrávke sa hovorí o nátlaku na svedka, aby očiernil políciu, prokuratúru a súdy. Tieto udalosti podľa Šeligu zahŕňajú otázky, na ktoré by mala verejnosť hľadať odpovede: „Prečo sa k tejto nahrávke Fico nevyjadrí? Je strana SMER v kontakte s generálnym prokurátorom Žilinkom? Dávajú pokyny svedkom, aby očierňovali inštitúcie? Stretáva sa Fico s Výbohom a Brheľom, ktorí to financujú?“

Šeliga zdôrazňuje, že o vine či nevine rozhoduje nezávislý súd a nesúhlasí s Ficovou snahou ovplyvniť verejnú mienku a zdiskreditovať vyšetrovateľov. „Mnohé strany mlčia a Ficovi sa nepostavia. Preto my Demokrati sa chceme jasne vyjadriť, že polícia nekoná na politickú objednávku. Vyzývam demokratické strany, aby sa jasne postavili a aktívne zapojili do boja proti Ficovej manipulácii verejnej mienky,“ uzavrel Šeliga.

Je zrejmé, že situácia ohľadom akcie Ezechiel 7 a spôsob, akým sa s ňou rôzne strany vysporiadávajú, bude mať výrazný vplyv na politickú scénu na Slovensku v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Verejnosť bude pozorne sledovať ďalší vývoj a rozhodnutia súdov a vyšetrovateľských orgánov.