Oslobodenie Romana Stahla zo zadržania na slobodu po zásahu súdneho rozhodnutia

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Dňa 13. augusta 2023 rozhodol sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku o oslobodení obvineného Romana Stahla zo zadržania a jeho prepustení na slobodu. Toto rozhodnutie nasledovalo po žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) o väzbu v rámci akcie Ezechiel 7, ktorá sa zaoberá korupčnými praktikami.

 

Sudca konštatoval dôvodnosť stíhania Romana Stahla, ale nevidel dostatočné dôvody na jeho väzbu. Rozhodnutie sudcu bolo založené na zdokumentovanom štádiu trestného stíhania a prípadných rizikách. Prokurátor nesúhlasil s týmto rozhodnutím a podal sťažnosť. O osude tejto sťažnosti sa bude rozhodovať na Najvyššom súde Slovenskej republiky dňa 21. augusta 2023.

Roman Stahl bol spolu s Tiborom Gašparom, bývalým policajným prezidentom, zadržaný a obvinený z podozrenia z korupcie. Gašpar bol tiež prepustený zo zadržania na slobodu, pričom pre neho prokurátor ÚŠP nevidel dostatočné dôvody na kolíznu väzbu. V prípade Stahla bola vznesená žiadosť o väzbu z dôvodu kolíznej väzby. Všetci obvinení čelia závažným obvineniam súvisiacim s korupciou.

Táto udalosť vzbudila širokú pozornosť médií a verejnosti na Slovensku. Vyšetrovanie a súdne konanie budú pokračovať, pričom osud obvinených bude určený na základe ďalších súdnych rozhodnutí a vyšetrovateľských krokov.