Peter Kmec : HLAS zdôrazňuje ochranu národných záujmov a podporu slovenských podnikateľov v zahraničnej politike

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: Peter Kmec

Exkluzívne pre redakciu VH sa vyjadril Peter Kmec zo strany HLAS, ktorá v zahraničnej politike Slovenska kladie dôraz na presadzovanie národných záujmov v rámci etablovaných inštitúcií EÚ a NATO. Zároveň sa zaväzuje podporovať slovenských podnikateľov vo vývoze a vybudovať rešpektovaný ekonomický pilier zahraničnej politiky. Strana odmieta povinné kvóty pre nelegálnych migrantov a uprednostňuje kontrolovanú legálnu migráciu na základe potrieb pracovného trhu. Kritizuje predchádzajúcu vládu za rozbitie celospoločenského konsenzu v zahraničnej politike a sľubuje obnovenie stability a podporu obnovenia územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny. Strana HLAS vyzýva na návrat k starostlivosti o občanov a ochrane záujmov podnikateľov v zahraničí.

 

Čo je Vašou prioritou v oblasti zahraničnej politiky?

Zahraničná politika Slovenska bude smerovať najmä na dôsledné presadzovanie našich národných záujmov, ale vždy v rámci etablovaných inštitúcií EÚ a NATO. Pritom sa musíme držať pravidla, že na európske problémy by sme mali hľadať európske riešenia.
Zahraničná politika sa musí diať v súlade s ekonomickými záujmami slovenských podnikateľov. Vybudovanie rešpektovaného ekonomického pilieru slovenskej zahraničnej politiky je našou prioritou. Výrazne preto zvýšime podporu slovenským podnikateľom v ich exportných snahách. Ekonomická diplomacia nesmie byť len témou rezortu zahraničia, ale musí sa stať jednou z hlavných politických tém na Slovensku, pretože naša ekonomika je bytostne závislá na exporte svojej produkcie.

 

Čo hovoríte na povinné kvóty pre nelegálnych migrantov?

Povinné kvóty pre nelegálnych migrantov sú v akejkoľvek forme neprijateľné a HLAS ich bude zásadne odmietať. Nebránime sa kontrolovanej legálnej migrácii, ktorá však musí byť založená na potrebách slovenského pracovného trhu. Naopak, nelegálnu migráciu treba riešiť dôslednou ochranou vonkajších hraníc a prísnejšími postihmi voči pašerákom ľudí.

 

 Čo podľa Vás robila zle predchádzajúca vláda a čomu je potreba sa vyvarovať?

Táto vládna garnitúra rozbila celospoločenský konsenzus v zahraničnej politike. Chaos v domácej politike sa preniesol aj do zahraničnej politiky. Boli sme svedkami nepríjemných stretov medzi SaS a OĽANO ohľadom dovozu ruskej vakcíny Sputnik, dvojkoľajnosti našej politiky voči Maďarsku a regionálnej spolupráci (opäť OĽANO vs SAS) alebo snahy pravicových koaličných strán rozdeľovať spoločnosť na pro-západnú a pro-východnú.

 

Čo by ste spravili ako prvé, ak by ste sa stali vládnucou stranou?

Vrátime celospoločenský konsenzus do slovenskej zahraničnej politiky. Chaos vo vnútornej aj v zahraničnej politike treba zastaviť, lebo je to v dlhodobom horizonte pre Slovensko neudržateľné. Úspešný výkon zahraničnej politiky je priamo závislý od výkonu domácej politiky a od širokej podpory obyvateľstva.

 

Akým spôsobom plánujete pokračovať v ďalšej pomoci Ukrajine?

Budeme podporovať kroky, ktoré povedú k obnoveniu územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny. Nebudeme akceptovať zaberanie cudzích území vojenskou silou.

 

Je niečo, čo by ste pred voľbami chceli odkázať ľuďom?

HLAS má jasnú zahranično-politickú orientáciu na Európsku úniu a NATO. Záujmy Slovenska však budú vždy na prvom mieste. Pri plnom rešpektovaní našich záväzkov v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii budeme veľmi aktívni vo svete a vrátime sa k základnému poslaniu zahraničnej politiky: starostlivosti o občana a ochrane záujmov podnikateľov v zahraničí.