Ondrej Ďurica z Hnutia Republika: Zjednotenie hlasov pre silné Slovensko v oblasti obrany, bezpečnosti a kultúry

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Ondrej Ďurica

V exkluzívnom rozhovore pre redakciu Vysoká hra s Ondrejom Ďuricom, podpredsedom a hovorcom Hnutia Republika, sa diskutuje o prioritách a cieľoch hnutia v oblasti obrany, bezpečnosti a kultúry. Ďurica hovorí o potrebe zastaviť nekontrolovaný príliv migrantov a vrátiť kultúre hodnoty, ktoré sú Slovákom vlastné. Rovnako zdieľa svoje názory na zlepšenie bezpečnostných opatrení, podporu kultúrneho rozvoja a zachovanie integrity a transparentnosti vo verejnej službe. Taktiež zdôrazňuje potrebu, aby Slovensko v EÚ vyjadrovalo svoje záujmy s sebavedomím a múdrosťou.

 

Ako podpredseda a hovorca hnutia Republika, môžete nám priblížiť hlavné priority a ciele vášho hnutia, najmä v oblasti obrany, bezpečnosti a kultúry?

Našim cieľom je vybudovať silné vlastenecké hnutie a zjednotiť všetky hlasy do jedného celku.  Dokázať to, čo sa mnohým nepodarilo a nenechať vlastencov blúdiť stratených v maličkých stranách. V otázkach obrany a bezpečnosti je toho naozaj veľa. Musíme zastaviť nekontrolovaný príliv migrantov, pretože to je aktuálne vážny problém mnohých našich miest. Štát je dnes len v úlohe pozorovateľa, akoby nemal vlastnú politiku, zákony a právomoci.  Kultúre musíme vrátiť kultúru a zvýrazňovať hodnoty, ktoré sú nám vlastné.
Všetko to pekné, na čom sme vznikli, čo naši predkovia dokázali. Je o tom veľa kníh, filmov a my toto umenie musíme vrátiť do sveta kultúry a do nášho každodenného života.  Mladí ľudia nemôžu vyrastať na tom, čo dnes z veľkej časti produkujú televízie a showbiznis. Viem, že tieto veci tu sú a nezmiznú.  My však musíme o to viac ukazovať našu pôvodnú kultúru, umenie a hodnoty.  Ak to neurobíme, naše deti nebudú mať na výber a ich vzormi budú pomýlenci a vulgárny blázni z internetu.

 

Členom odborných tímov pre obranu a bezpečnosť a kultúru a médiá máte zrejme unikátne perspektívy na tieto dôležité témy. Aké kroky navrhujete pre zlepšenie bezpečnostných opatrení a kultúrneho rozvoja v Slovenskej republike?

Mnohé veci a problémy sú dnes jasné a často spomínané. Bezpečnosť je jedna z priorít. Zákon musí platiť pre všetkých rovnako a páchateľ nesmie mať väčšie práva, ako obeť.  Našej kultúre musíme pomôcť. Je to dedičstvo, ktoré sme povinní zachovať pre budúce generácie.
Mnohé kultúrne inštitúcie boli roky bez záujmu a adekvátnej podpory štátu.  Toto zmeníme tak, aby sa mohli predovšetkým nadýchnuť a ďalej rozvíjať.  Keď niečo milujete, nedovolíme aby vám to zomieralo pred očami.

 

S vaším členstvom vo Výbore pre nezlučiteľnosť funkcií sa angažujete v otázkach etiky a správneho riadenia verejných funkcií. Môžete nám povedať, akým spôsobom sa podieľate na zabezpečení integrity a transparentnosti v slovenskom politickom systéme?

Tento výbor rozhoduje o prípadoch, kedy je verejnými funkcionármi porušený zákon, keďže verejný funkcionár má zo zákona isté obmedzenia. Ako člen výboru rozhodujem svojim hlasovaním o takýchto prípadoch.

 

Európske záležitosti sú dôležitou súčasťou slovenskej politiky. Aké sú vaše názory na to, ako by Slovensko malo využívať svoje členstvo v Európskej únii na dosiahnutie svojich politických a bezpečnostných cieľov? 

Slovensko musí byť oveľa sebavedomejšie.  Sme suverénny štát, nemôžeme vystupovať v pozícii podriadeného.  Ak neukážeme zdravé sebavedomie a svoju múdrosť, tak sa s nami budú všetci podľa toho baviť. To je ale zodpovednosť politika, ktorý Slovensko reprezentuje a vyjednáva v jeho prospech.  Matovič a Heger boli v tomto zmysle  najväčšou porážkou pre Slovenskú republiku.