Neočakávaný obrat: Extrémista Daniel Bombic, alias Danny Kollár, prešiel k strane Smer a vyvoláva politické otázky

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Danny Kollár

V slovenskej politike zavládlo prekvapenie, keď známy extrémista Daniel Bombic, dlhodobo spojený s ĽSNS a Republikou, náhle prešiel na stranu Smer. Jeho preferencia k strane Róberta Fica, ktorá získala vplyvného spojenca s desaťtisícmi sledovateľov na sociálnych sieťach, vyvoláva otázky o jeho motiváciách a dôsledkoch na politickú scénu. Bombic, pôsobiaci pod pseudonymom Danny Kollar, je známy svojimi extrémistickými názormi a spornými spojeniami, čo posilňuje záujem o jeho novú politickú orientáciu.

 

Extrémistické skupiny na sociálnej sieti Telegram, začínajú prechádzať na stranu Smeru, čo predstavuje alarmujúci vývoj v slovenskej politike. Jedným z najznámejších extrémistov, Daniel Bombic, známy pod pseudonymom Danny Kollár, bol dlhé roky spojený s predstaviteľmi Kotlebovej ĽSNS a neskôr s hnutím Republika. No nedávno viedol zreteľný obrat a jeho sympatie smerujú k politickej strane Smer, ktorá je známa predovšetkým vedením bývalého premiéra Róberta Fica.

Daniel Bombic, ktorého za posledný rok boli vydané tri európske zatykače, získava veľkú popularitu najmä prostredníctvom Telegramu, kde má desaťtisíce sledovaťeľov. Pre stranu Smer predstavuje cenného spojenca, keďže jeho sledovaťelia sú potenciálnymi voličmi. Jeho predchádzajúci vzťah s Republikou bol založený na ideologickej blízkosti, ale aj na vzájomnom zviditeľňovaní sa.

Republika, ako extrémistické hnutie, dostala pozornosť aj vďaka mediálnemu projektu Kulturblog, ktorý zastrešuje poslanecký asistent Milana Mazureka, Ján Pastuzseko. V rámci tohto projektu sa Bombic niekoľkokrát objavil spolu s Mazurekom či Milanom Uhríkom, a dokonca aj samostatne ako hosť. Medzi týmito osobnosťami bola pred niekoľkými rokmi zverejnená fotografia, na ktorej Bombic vytvoril gesto WP (White Power, teda biela sila), ktoré sa používa v neonacistických kruhoch.

Prekvapujúci prechod Dannyho Kollára k Smeru sa odohral v rámci diskusnej relácie „Teraz Takto“ s predsedom Smeru, Róbertom Ficom. Aj keď sa už v minulosti stretával s členmi tejto strany, nikdy predtým nedošlo k takému zreteľnému zmeneniu jeho názorovej orientácie. Predtým bol skôr na strane Republiky, ktorá ho svojím médium Kulturblog zviditeľňovala až príliš často.

Tento obrat v sympatiách extrémistu Daniel Bombica vzbudzuje obavy a vyvoláva otázky o jeho skutočných motívoch. Pre politickú stranu Smer je dôležité, aby vysvetlila, akú rolu bude mať Bombic v jej radoch a aké hodnoty bude zastávať. Tento vývoj poukazuje na potrebu ostražitosti voči radikalizácii a extrémistickým názorom v politickom spektre Slovenska.