„Andrej Danko reaguje na Orbánove vyjadrenia: ‚Hranice sú pre nás sväté a nemenné'“

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB Andrej Danko

Predseda Strany národnej jednoty (SNS) Andrej Danko v nedávnom vyjadrení nereagoval priaznivo na slová maďarského premiéra Viktora Orbána o „odtrhnutom Slovensku“. Danko považuje tieto vyjadrenia za prehnané a vyjadril dôveru, že išlo o emócie. Zároveň zdôraznil, že hoci očakáva reformy pre Slovensko podobné tým v Maďarsku, hranice sú pre neho nespochybniteľné a nezmeniteľné. Téma vyvolala aj reakciu zo strany slovenského ministerstva zahraničných vecí, ktoré predvolalo maďarského veľvyslanca.

 

Andrej Danko, predseda Strany národnej jednoty (SNS), sa vyjadril k vyjadreniam maďarského premiéra Viktora Orbána o „odtrhnutom Slovensku“. Danko odmieta takéto tvrdenia a zdôrazňuje, že hranice Slovenska sú preňho sväté a nemenné. „Verím, že to boli slová v emóciách. Hoci takému skúsenému politikovi by sa to nemalo stávať,“ uviedol Danko.

Danko však následne vyjadril, že Slovensko by sa malo inšpirovať reformami, ktoré prebehli v susednom Maďarsku. Pripomína však, že pri všetkých úvahách o reformách nesmieme zabúdať na historické udalosti, ako je obdobie maďarizácie a obete, ktoré bojovali za zvrchovanosť a suverenitu Slovenska.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na Orbánove vyjadrenia a predvolalo maďarského veľvyslanca. Téma vyvolala medzi politikmi a verejnosťou diskusiu o vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom a dôležitosti dodržiavania suverenity a nespochybnitelnosti hraníc.