Nečakaná dráma v parlamente! Išlo až o život!

Autor: Redakce
Na snímke plénum poèas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR zaèali v stredu krátko predpoludním rokova o opoziènom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (O¼ANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí èlenovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (O¼ANO). Pod¾a opozície minister nezvláda riadenie uteèeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Vo vybičovanej atmosfére počas odvolávania Igora Matoviča (49) z funkcie ministra financií v parlamente vo štvrtok odpadol poslanec OĽaNO Ján Kerekréti (78).

 

Hlasovanie o šéfovi OĽaNO, ktoré sa malo uskutočniť ešte podvečer, tak nakoniec preložili na utorok. Čo sa vlastne stalo? Kerekréti skolaboval len zhruba hodinu predtým, ako mali poslanci pristúpiť k rozhodovaniu o Matovičovi. Celé sa to odohralo priamo v pléne, pričom Kerekrétiho okamžite ratovali prítomní poslanci. Okolo neho sa zišla skupinka, ktorá mu podala prvú pomoc. Krátko nato už do budovy vstúpili záchranári, ktorí ho aj odviezli preč. Poslanec mal mať zdravotné problémy už dlhšie. Podľa denníka Pravda mohol dostať epileptický záchvat. Šéf NR SR Boris Kollár neskôr informoval, že poslanec je už pri vedomí a záchranári ho previezli do nemocnice. Kolaps poslanca bol symbolickým dramatickým zakončením hektického dňa, počas ktorého lietali parlamentom iskry medzi stúpencami a odporcami Matoviča a do poslednej chvíle nebolo jasné, ako dopadne hlasovanie o jeho odvolaní. Pôvodne totiž poslanci mali rozhodovať o jeho osude už dopoludnia, no to predĺžil sám Matovič, keď rečnil viac ako dve hodiny. Zákonodarcovia tak museli pokus o odvolanie opäť posunúť. Napokon sa tak teda nestalo ani podvečer práve pre kolaps vládneho poslanca. Na ukončení schôdze sa dohodli všetky poslanecké kluby a preložili ju na dnes, avšak samotné hlasovanie o Matovičovi sa odohrá až v utorok.

 

 

Počas dňa sa pritom objavovali signály o tom, že podpora niektorých poslancov, ktorí podľa pôvodných predpokladov mali Matoviča podržať, nie je úplne istá. „Dôrazne sa ohradzujem voči vyjadreniam Igora Matoviča,“ oboril sa počas dňa na svojho straníckeho šéfa na sociálnej sieti poslanec OĽaNO Kristián Čekovský. „Je to cez čiaru,“ komentoval Matovičove slová o novinároch, ktorých porovnával s Hitlerovými propagandistami. Priamo počas prejavu sa Matovič osopil aj na poslanca Za ľudí Juraja Šeligu, ktorý predtým kritizoval jeho ostré vyjadrenia o prezidentke. Jazýčkom na váhach pri utorňajšom hlasovaní budú najmä traja nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke fašistickej ĽSNS. Tí avizujú, že podporia odvolanie Matoviča, no požadujú za to od šéfa SaS Richarda Sulíka záväzok, že následne podporí predčasné voľby. Tarabovci pritom v minulosti opakovane hlasovali za odchod Matoviča. Ešte krátko pred očakávaným hlasovaním Matovič ešte viac zdramatizoval situáciu. „,Kolega‘ Sulík vytiahol tromf. Váhajúcim poslancom práve ponúka podľa jeho slov ,deal‘. Keď podporia moje odvolanie, sľubuje, že SaS popraví za odmenu Romana Mikulca ruka v ruke s mafiou zo Smero-Hlasu,“ odkázal Sulíkovi.

 

 

ZDROJ: Cas.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk