Najväčší skokan v tohtoročných slovenských voľbách? Progresívne Slovensko

Autor: Redakce

V tomto článku zo série o kandidátoch v jesenných slovenských voľbách sa pozrieme na tretiu najúspešnejšiu stranu (podľa predvolebných referencií). Najliberálnejším z najliberálnejších je Progresívne Slovensko. Toto stredovo orientované politické hnutie, ktorého cieľom je vyriešiť každý sociálny problém našej doby, sa za tri mesiace vyšplhalo na 3 %. Zdá sa, že trojka je ich januárové číslo.

Treťou najúspešnejšou stranou v jesenných voľbách je zatiaľ Progresívne Slovensko.Jeho zameranie je nad rámec dvoch vedúcich strán, HLAS-SD a SMER-SD. Sú to mimoparlamentní liberálni demokrati zameraní predovšetkým na mladších voličov. Hnutie bolo založené v novembri 2016, takže existuje už viac ako päť rokov. Ich kandidátka Zuzana Čaputová zvíťazila v prezidentských voľbách na Slovensku v marci 2019.  Pozične sa strana nachádza skôr niekde v strede smerom k ľavici. V súčasnosti je predsedom hnutia Michal Šimečka.

Progresívne Slovensko získalo od konca novembra 2022 do polovice januára 2023 ďalšie 3 % voličov, čím sa stalo najväčším skokanom v prieskumoch verejnej mienky. Dokazujú to údaje z agentúr Focus a Ako. Ich súčasná podpora je 13,2 % a priemer za posledný štvrťrok je menej ako 12 %. Ak však vezmeme do úvahy podobné smerovanie strán HLAS-SD a SMER-SD, Progresívne Slovensko bude takmer určite vo vláde v opozícii. Aby tomu zabránili, museli by zostaviť koalíciu so SaS, OĽaNO, Sme rodinou a KDH. Vytvorila by sa  ešte rozčlenenejšia koalícia ako tá, ktorá bola schválená v návrhu na vyslovenie nedôvery v decembri.

Strana sa zameriava predovšetkým na menšiny a mladých občanov. Podporujú rovnaké práva pre všetkých, slobodu médií, ochranu životného prostredia alebo napríklad otvorené dvere do Európy. „Sme politické hnutie, ktorého cieľom je ponúkať progresívne riešenia sociálnych problémov a spájať ľudí, ktorí chcú takúto sociálnu zmenu podporovať,“ uvádzana svojej webovej stránke. Svoj program rozdelili do troch oblastí: pokrok, sloboda a rovnosť. Jedným z propagovaných bodov je aj podpora LGBTQI+ komunity. „Táto vláda odsúdila rodičov zo zraniteľných rodín a LGBTQI+ ľudí,“ uviedla na Twitteri Lucia Plaváková, členka Dúhovej platformy a Progresívneho Slovenska. V oblasti medzinárodnej politiky sa progresívci priklonili k politike EÚ. Sú tiež členmi Európskej liberálnej strany, Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Hnutie sa netají ani pozitívnym prístupom k účasti Slovenska na pomoci Ukrajine. „Európa vždy zostane Európou, ak budeme spoločne chrániť európsky spôsob života.“ Prezident Zelenskyj vo svojom prejave v Európskom parlamente povedal presne toto. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme Ukrajine pomohli vyhrať túto vojnu,“ uviedol Šimečka na Twitteri.

Celkovo má toto politické hnutie pomerne širokú škálu záujmov. Od sociálneho liberalizmu po zelenú politiku alebo progresivizmus po proeurópsku orientáciu, zameriava sa na mladšie generácie a všetky menšiny. Bude to však stačiť na to, aby porazili v súčasnosti uprednostňovanú tradičnú ľavicu?

 

 

 

ZDROJ FOTO: Facebook