Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. Viete ako im predísť?

Autor: Redakce
Zdroj foto: Pixabay (free for commercial use)
Slovensko má jednu z najvyšších percent úmrtnosti na ochorenia, ktorým by sa dalo prevenciou ľahko predísť. Hoci sa situácia v posledných rokoch zlepšila, stav kardiovaskulárneho zdravia je stále alarmujúci. Každý štvrtý Slovák umrie na ischemické ochorenie.

Slovensko má jednu z najvyšších percent úmrtnosti na ochorenia, ktorým by sa dalo prevenciou ľahko predísť. Hoci sa situácia v posledných rokoch zlepšila, stav kardiovaskulárneho zdravia je stále alarmujúci. Každý štvrtý Slovák umrie na ischemické ochorenie.

Stredná dĺžka života sa na Slovensku predĺžila v posledných dvadsiatich rokoch predĺžila o 3,6 roka. Naďalej však ostáva medzi najkratšími v Európskej únii. Predĺženie bolo zapríčinené z podstatnej časti znížením úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia. Napriek tomu je i naďalej ischemická choroba srdca najväčším strašiakom slovenského zdravotníctva. V roku 2019 spôsobila každé štvrté úmrtie, informujú oficiálne štatistiky State of Health in the EU 2021.

Ako oboznamuje Národný portál zdravia, Ischemická choroba srdca (ICHS) je súhrnné označenie chorôb, ktoré vznikajú ako následok nedokrvenia a zníženia dodávky kyslíka do srdečného svalu. Patrí medzi najčastejšiu príčinu úmrtí v rozvinutých krajinách. Počas jej priebehu sa zúžia vencovité tepny, ktoré sú zodpovedné za zásobovanie krvou srdcového svalu.

Medzi najčastejšie formy ICHS patrí ateroskleróza alebo inak kôrnatenie tepien. Pri ochorení sú tepny zhrubnuté a tuhšie, na rozdiel od bežných elastických. Príčinou vzniku aterosklerózy je ukladanie tukových častíc do steny tepny, ktoré na nej utvoria povlak. Telo, s obavou že prasknú, do tepien začne posielať krvné doštičky, ktoré cez ne zmenší prietok. Informuje Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb.

Väčšinou nie je choroba sprevádzaná žiadnymi príznaky a započne už v detstve. Prvé známky sa objavia až pri postihnutých tepnách konkrétneho orgánu. Náhle znecitlivenie alebo oslabenie končatín (mozgové tepny), bolesť pri chôdzi (tepny dolných končatín), vysoký krvný tlak (obličkové tepny) alebo bolesti v oblasti hrudníka (srdcové tepny).

Faktory ovplyvňujúce vznik ochorenia

Elektronický zdravotnícky portál Lekar.sk informuje o príčine a liečbe aterosklerózy. Dôvodom vzniku ochorenia je viacero. Prvým faktorom je vek pacienta, čím je človek starší, tým sa riziko zvyšuje. Pohlavie je taktiež dôležitý činiteľ. Muži majú všeobecne väčšiu šancu ochorenia koronárnych tepien. Ženy sú na rozdiel od nich chránené estrogénom. Rodinná anamnéza je taktiež závažný determinant predpokladu. To platí dvojnásobne, ak sa u člena rodiny objavili príznaky už v skoršom veku.

Okrem pre dispozičných faktorov vplýva na aterosklerózu aj životospráva. Fajčiari majú dramaticky výraznejšie riziko srdcových komplikácií, pretože nikotín a oxid uhoľnatý obsiahnutý v inhalovanom cigaretovom dyme poškodzujú vnútornú výstelku ciev. Neliečený vysoký krvný tlak môže spôsobiť zníženú elasticitu ciev, kedy sa zúži priesmyk, cez ktorý krv preteká.

V neposlednom rade je závažnou hrozbou nezdravá životospráva. Ak má pacient vysokú hladinu zlého cholesterolu v krvi, začne sa nadbytok v organizme ukladať. K jeho zvýšenému obsahu prispieva najmä nadváha alebo obezita, nezdravá strava plná nasýtených mastných tukov, chronický stres a nedostatok každodenného pohybu.

Prevencia

Na prvom mieste je zdravá životospráva. Pravidelná fyzická aktivita nie len že pomáha na chudnutie a reguláciu hmotnosti, ale zároveň udržuje krvný tlak v norme a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu. Tento typ cholesterolu pohlcuje už vyššie spomínaný nezdravý cholesterol a prenáša ho do pečene, kde ho telo zo svojho systému odbúrava. Na druhom mieste je racionálne stravovanie. Pozor si treba dávať obzvlášť na tučné a červené mäso, polotovary, množstvo príjmu živočíšnych tukov a cukry. Dôležité je taktiež zamerať sa na dostatočný príjem zeleniny a ovocia.

Potrebná je aj regulácia príjmu alkoholu. Ten je totiž vysoko kalorický a môže dopomôcť ku zvýšeniu hmotnosti. Ako sme už vyššie spomínali, je potrebné sa čo najviac vyhýbať fajčeniu a príjmu nikotínu v rôznych formách. Dôležité je taktiež vyhýbať sa stresovým situáciám. V neposlednom rade je potrebné dbať aj na psychické zdravie. Meditácie, dychové cvičenia či terapie môžu napomôcť k jeho zníženiu.

Pri akútnejších prípadoch predpisujú lekári medikamentóznu liečbu. Lieky, ktoré sa pri ateroskleróze predpisujú potláčajú príznaky a zabraňujú k ďalšiemu rozvitiu choroby. Zvyčajne sa jedná o liek na tlak a cholesterol. Ak ochorenie pokročilo na toľko, že bežná liečba ani zmena životosprávy nepomáhajú, posledná možnosť je chirurgický zákrok. Medzi ne patrí Perkutánna koronárna intervencia, Koronárny bypass či Karotická endarterektómia.

 

Pozrite si video s názornou ukážkou zužovania tepien a aterosklerózy: