Kto má najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby? Výsledky prieskumu prekvapia

Autor: Lukáš Veselý
Zdroj foto: pixabay (free for commercial use)
Korčok, Pellegrini či Harabin? Kto je najviac žiadaným kandidátom v prezidentských voľbách 2024? Prieskum odhalil nie len mená ale aj demografické údaje voličov jednotlivých kandidátov.

Korčok, Pellegrini či Harabin? Kto je najviac žiadaným kandidátom v prezidentských voľbách 2024? Prieskum odhalil nie len mená ale aj demografické údaje voličov jednotlivých kandidátov.

Prieskum verejnej mienky realizovala agentúra AKO exkluzívne pre reláciu TV JOJ Na hrane. Respondenti mali odpovedať na otázku, koho zo zoznamu oficiálnych a neoficiálnych kandidátov by volil. Prieskum bol realizovaný telefonicky na vzorke tisíc ľudí vo všetkých vekových kategóriách nad 18 rokov. Účastníci neboli informovaný o zadávateľovi výskumu.

Na zozname sa nachádzal Ivan Korčok, Peter Pellegrini, Ján Kubiš, Štefan Harabin, Robert Mistrík a Miriam Lexman. S prieskumu vyplýva, že 87,6% respondentov by vedelo, koho zo zoznamu voliť, 11% by sa nevedelo rozhodnúť. 8,3 % občanov by nevolilo žiadneho kandidáta a len 1,6% by voliť vôbec nešlo.

  1. Peter Pellegrini

Na prvom mieste sa s 40% hlasov umiestnil terajší predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Medzi jeho najväčší podiel voličov patrili primárne ženy, ľudia vo veku 34 až 49 rokov a dôchodcovia nad 66 rokov. Najviac volebných preferencii si získal v Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Čo sa týka vzdelania, nadpriemerne často ho volili občania s nízkym vzdelaním bez maturitného vysvedčenia. Ako sa dá predpokladať, najčastejšie za Pellegriniho hlasovali predošlí voliči strán Hlas-SD, Smer-SD a Republika.

  1. Ivan Korčok

Druhú priečku obsadil Ivan Korčok s 30% hlasov. Na rozdiel od Pellegriniho ho najčastejšie zvolili muži. Medzi prominentné vekové kategórie patrili mladí ľudia medzi 18 až 33 rokov a starší voliči od 50 do 65 rokov. Výsledky ukázali, že z geografického hľadiska vystupoval Bratislavský, Trenčiansky a Košický kraj. Dosiahnutým vzdelaním dominovali ľudia s Vysokoškolským diplomom. Najväčší pomer hlasov si získal u zástancov SaS, Progresívneho Slovenska, KDH a hnutia Slovensko.

  1. Štefan Harabin

Bývalý neúspešný kandidát Štefan Harabin získal 8,9% preferencií. Podobne ako u Korčoka mu svoje sympatie najčastejšie prejavili muži a Slováci vo vekových kategóriách 18 až 33 rokov a 50 až 65 rokov. Najčastejšie by si ho zvolili ľudia s nízkym vzdelaním. Čo sa týka krajov, tak najväčšie zastúpenie mal v Trenčianskom, Žilinskom, Trnavskom a Prešovskom. Sudca mal najväčšie sympatie u voličov strán SNS, Republika a Smer-SD.

  1. Ján Kubiš

Na štvrtom mieste skončil slovenský diplomat Ján Kubiš s 5,8%. Medzi jeho najvernejších voličov patrili ženy a najstaršia veková kategória 66 plus. Najviac voličov si získal u obyvateľov Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Okrem Slovákov ho najčastejšie volili aj občania maďarskej národnosti a voliči strán Szövetség/Aliancia, SNS, Republika a Hlas-SD spoločne so Smer-SD. Najviac Kubiša preferovali ľudia s vysokoškolským vzdelaním.

  1. Róbert Mistrík

Predposlednú priečku obsadil politik a spoluzakladateľ SaS Róbert Mistrík s 3,6%. Nadpriemerne často ho volili obyvatelia aspoň s maturitou pochádzajúci z Trnavského, Nitrianskeho a Žilinského kraja a občania maďarskej národnosti. Najviac hlasmi disponoval spomedzi voličmi Progresívneho Slovenska, KDH, Koalície SLOVENSKO, Kresťanskej únie a Za ľudí.

  1. Miriam Lexmann

Na poslednom mieste skončila poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann s 1,9 %. Medzi jej najväčší podiel voličov patrili ľudia stredného veku v rozmedzí 34 až 49 rokov s Vysokoškolským vzdelaním. Geograficky si získala najviac priazne v Žilinskom a Prešovskom kraji. Svoje hlasy jej venovali voliči koalície SLOVENSKO, KÚ, SNS, KDH a Za ľudí.

Oficiálny kandidáti

Momentálne má Slovensko štyroch oficiálnych kandidátov. Bývalému ministrovi spravodlivosti Ivanovi Korčokovi sa ako prvému občianskemu kandidátovi podarilo vyzbierať dostatok podpisov. Momentálne sa usilovne venuje svojej kampani. Ako druhý oznámil svoj seriózny záujem diplomat a bývalý šéf zahraničných vecí Ján Kubiš. Pre TASR potvrdil, že momentálne pracuje na zbere podpisov pre prezidentskú kandidatúru, podľa jeho slov to ide dobre.

Svojou kandidatúrou prekvapila najmä zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková. Do volieb vstupuje ako nezávislá kandidátka. Svoju kampaň zakladá na podporu slovenských detí a všetkých obetí justície, písali sme tu. Hoci bol doposiaľ len v úzadí, medzi oficiálnych kandidátov patrí aj ústavný právnik Ján Drogonec, potvrdil to začiatkom mesiaca pre noviny Pravda. Podľa jeho slov sa médiá doposiaľ tvárili, že nekandiduje. Údajne sa to niekomu v štáte zjavne nehodí.

Pozrite si video v ktorom Ivan Korčok ohlásil svoju kandidatúru: