Minister vnútra Ivan Šimko pravdepodobne končí vo funkcii kvôli sporom s vedením polície

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Minister vnútra Ivan Šimko sa ocitol vo vážnych sporoch s vedením polície na čele so Štefanom Hamranom, ktoré by dnes mala rozhodnúť prezidentka Zuzana Čaputová. Vzhľadom na tieto spory je pravdepodobné, že Šimko skončí vo svojej funkcii. Šimko, ako člen vlády, ktorá nedostala dôveru parlamentu, vykonáva svoj mandát len z poverenia prezidentky Čaputovej. Jeho odchod by znamenal, že prezidentka by musela poveriť iného člena vlády vedením rezortu. Rozhodnutie ohľadom Šimka by malo padnúť v najbližších hodinách.

 

Spory medzi Šimkom a vedením polície sa začali zhoršovať pred asi dvoma týždňami, keď minister prostredníctvom svojho facebooku napísal príspevok kritizujúci políciu. Jeho slová vyvolali ostrú reakciu policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý sa ohradil a zdôraznil, že práve nestrannosť a nezávislosť polície boli dôvodom, prečo prijal túto funkciu.

Spory medzi ministerstvom vnútra a vedením polície sa neobmedzovali len na Šimkov status na sociálnych médiách, ktorý neskôr označil za súkromnú „literárnu činnosť“. Kontroverzie sa týkali aj ďalších nesúhlasov medzi vedením rezortu a polície, vrátane otázok zásahov ministra do konkrétnych trestných vecí a personálnej politiky policajnej inšpekcie a policajného zboru.

Hrozí, že tieto spory môžu ochromiť políciu, keďže približne desať vysoko postavených policajtov, vrátane Štefana Hamrana, vedenia NAKA a inšpekcie, plánovalo opustiť svoje funkcie. Situácia je napätá a budúce rozhodnutie prezidentky bude mať významný vplyv na vývoj situácie v rezorte vnútra a vedenie polície.