Minimálna mesačná mzda na Slovensku vzrastie na 750 eur od budúceho roku, po dohode medzi zamestnávateľmi, odborármi a vládou Perex: Po hi

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: FB reprofoto bing.com

Po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady sa na Slovensku rozhodlo, že minimálna mesačná mzda stúpne z aktuálnych 700 eur na 750 eur od začiatku budúceho roku. Do tejto dohody sa zapojili zamestnávatelia, odborári a predstavitelia vlády. Tento krok je významným krokom k zlepšeniu životných podmienok pre pracujúcich na Slovensku a vyzdvihuje potrebu ďalšieho nastavenia systému odmeňovania. Vďaka tomu sa čistý minimálny zárobok zvýši o 46,50 eura, čo by mohlo mať pozitívny vplyv na pracujúcich s nízkymi príjmami a zvýšiť ich spokojnosť. Odborníci však upozorňujú na ďalšie problémy, ako sú príplatky za prácu v noci a cez víkend, ktoré by mali byť tiež prehodnotené v snahe zlepšiť pracovné podmienky na Slovensku.

 

Zamestnávatelia, odborári a predstavitelia vlády sa na pondelkovom (21. 8.) rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodli na výške minimálnej mzdy na rok 2024. Najnižšie hrubé zárobky od začiatku budúceho roka stúpnu z terajších 700 eur na 750 eur. Po rokovaní tripartity to uviedol premiér Ľudovít Ódor. Podľa zákonného automatu pritom musela suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, teda 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.

„Táto dohoda by mohla byť príkladom aj pre politikov,“ povedala ministerka práce a sociálnych vecí Soňa Gaborčáková. Podľa nej by sa nová vláda mala zaoberať tým, ako nastaviť systém tak, aby ľudia s minimálnou mzdou zarobili v čistom viac.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský poukázal na to, že treba vždy sledovať aj spokojnosť zamestnancov, aj konkurencieschopnosť danej firmy. „Druhýkrát sme sa snažili nájsť dohodu a som veľmi rád, že dohoda nastala,“ povedal. Suma 750 eur je podľa neho štedrá ponuka vzhľadom na krízy, ktoré zamestnávateľov postihujú.

Prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev zdôraznil, že problémom na Slovensku nie je podhodnotená minimálna mzda, ale príplatky za prácu v noci či cez víkend, ktoré sa opäť naviazali na minimálnu mzdu. „Tým, že sme naviazali príplatky späť na minimálnu mzdu, priemysel to bude v budúcom roku stáť 180 miliónov eur, z toho si štát vezme polovicu,“ povedal. Sumu 180 miliónov eur by mal štát podľa neho dať radšej pracujúcim.

Vďaka nárastu hrubej minimálnej mesačnej mzdy o 50 eur od začiatku budúceho roka stúpne čistý minimálny zárobok o 46,50 eura. Čistá minimálna mzda sa totiž zvýši zo súčasných 569 eur na 615,50 eura. Z tohtoročnej hrubej 700-eurovej mzdy tvoria sociálne a zdravotné odvody spolu 93,80 eura a daň z príjmov po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane tvorí 37,23 eura.