Matoviča nemôžeme považovať za súdneho človeka, on nie je zdravý, vyhlásil Fico

Autor: Redakce
Na snímke poslanec parlamentu SR Robert Fico (Smer-SD) poèas 66. schôdze NRSR 22. júna 2022 v Bratislave. Národná rada (NR) SR v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Èaputovej v prípade zákona o financovaní vo¾ného èasu dieaa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu. FOTO TASR - Martin Baumann

Igor Matovič apeloval na poslancov, aby návrh podporili.

Hnutie OĽANO chce odmenu 500 eur za účasť vo voľbách pokryť v štátnom rozpočte mimoriadnou daňou pre rafinérie. Návrh na jej zvýšenie a predĺženie platnosti je už v Národnej rade (NR) SR v druhom čítaní a hlasovať by sa o nej malo na najbližšej marcovej schôdzi. V piatok o tom na tlačovej konferencii informoval predseda hnutia OĽANO Igor Matovič.

„Dnes je symbolický dátum v tom, že je rok od spustenia vojny a všetci občania Slovenskej republiky majú v súvislosti s vojnou obrovské výdavky,“ povedal Matovič. Vojna nás stojí podľa neho miliardy eur. „Firmy, ktoré spracovávajú ruskú ropu, majú výrazný zisk z vojny. My, ako Slovenská republika, 5,4 milióna obyvateľov, máme morálne právo tento zisk z vojny zdaniť a využiť ho na dobrý účel,“ povedal Matovič.

Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií by sa novelou zákona o solidárnom príspevku mohol zvýšiť z 55 % na 70 % zisku. Mal by platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj v tomto roku. Podľa predsedu hnutia OĽANO je čistý zisk z mimoriadnej dane pre rafinérie za minulý rok približne 400 miliónov eur. Matovič sa v piatok vyjadril, že by súhlasil s tým, aby bola mimoriadna daň pre rafinérie vo výške na úrovni 95 %, ako to je v Maďarsku.

Matovičov návrh na financovanie odmeny za účasť vo voľbách skritizoval predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. „Matoviča nemôžeme považovať za súdneho človeka. On nie je zdravý,“ povedal Fico. Smer-SD návrh na odmenu 500 eur nebude podporovať. „Je to právo na účasť vo voľbách. Kto chce, príde, kto chce, nepríde,“ zdôraznil Fico. Dodal, že ak si chce Matovič kúpiť všetkých Rómov na Slovensku, má si nájsť sofistikovanejší spôsob, ako im dávať 500 eur.

ZDROJ: info.sk

ZDROJ FOTO: Facebook