Kambodžský kráľ menoval za nového premiéra Hun Maneta, syna dlhoročného premiéra Hun Sena

Autor: Lucia Peštová
Zdroj foto: reprofoto

Kambodžský kráľ Norodom Sihamoni v pondelok vydal vyjadrenie, v ktorom menoval Hun Maneta za nového premiéra Kambodže. Táto voľba nasleduje po júlových voľbách, kde Hun Senova vládnuca strana získala v parlamente väčšinu. Hun Sen, ktorý vládol krajinou takmer štyri desaťročia, oznámil svoj odchod z premiérskej funkcie a prenechal ju svojmu synovi.

 

Voľby boli všeobecne kritizované kvôli vylúčeniu hlavnej opozičnej strany kvôli údajnému formálnemu nedostatku. Výsledkom bolo, že strana Hun Sena získala väčšinu kresiel v parlamente. Kambodžský kráľ teraz musí ešte oficiálne schváliť Hun Manetov kabinet a vysloviť mu dôveru, čo je naplánované na 22. augusta.

Hun Sen sľubuje, že nebude zasahovať do vlády svojho syna, no plánuje stále zohrávať významnú úlohu v politike Kambodže. Jeho vláda však čelí kritike kvôli ničeniu životného prostredia, rozšírenej korupcii a potlačovaniu politických súperov. Medzinárodné organizácie ako USA, OSN a Európska únia odsúdili voľby ako nedemokratické a nespravodlivé.

Hun Manet, ktorý bol dlhodobo pripravovaný na post premiéra, je považovaný za politického nováčika. Očakáva sa, že jeho politické postoje budú podobné ako jeho otca. Napriek tomu, že študoval v Anglicku a Spojených štátoch, je členom vládnucej strany a veliteľom pozemných síl od roku 2018. Hun Sen sa po svojom odchode z premiérskej funkcie stane predsedom kambodžského Senátu a úradujúcou hlavou štátu v prípade neprítomnosti kráľa.