K tomuto Zelenskyj vyzval Západ aj Rusov! „Niektorí politici sa stále nevedia rozhodnúť!“

WA 4 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára prostredníctvom videoodkazu z Kyjeva poèas 40. dòa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok neskoro veèer 4. apríla 2022. Zelenskyj sa zaviazal, že údajní vojnoví zloèinci na Ukrajine budú postavení pred spravodlivos. Ukrajina pod¾a jeho slov pracuje s Európskou úniou a Medzinárodným trestným súdom (ICC) v holandskom Haagu na tom, aby zaistili, že vojnové zloèiny v Buèi a ïalších ukrajinských mestách budú úplne vyšetrené. FOTO TASR/AP In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Monday, April 4, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Západ, aby sa dohodol na embargu na ruskú ropu. Zelenskyj zároveň vyzval ruských občanov, aby sa nebáli protestovať proti vojne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval vo štvtok Západ, aby sa dohodol na embargu na ruskú ropu. TASR prevzala správu od stanice Sky News. Ukrajinský prezident vo svojom najnovšom videoprejave povedal, že Moskva zarába na vývoze ropy toľko peňazí, že nemusí brať mierové rozhovory vážne. Vyzval preto „demokratický svet“, aby sa vyhýbal ruskej rope.

Zelenskyj taktiež povedal, že bude naďalej trvať na úplnom zablokovaní ruských bánk v medzinárodnom finančnom systéme. „Niektorí politici sa stále nevedia rozhodnúť, ako obmedziť tok petrodolárov a eur za ropu do Ruska, aby neohrozili svoje vlastné ekonomiky,“ povedal Zelenskyj. „Jedinou otázkou je, koľko ukrajinských mužov, koľko ukrajinských žien bude môcť ruská armáda zabiť, kým vy, určití politici, a my vieme, kto ste, nájdete nejaké odhodlanie,“ dodal.

„Vyzerá to tak, že ruské vedenie sa naozaj bojí, že hnev sveta nad tým, čo videl v Buči, sa môže zopakovať po tom, čo uvidel aj v ďalších mestách,“ uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom nočnom videoprejave k národu. „Máme informácie, že ruskí vojaci zmenili taktiku a pokúšajú sa odniesť mŕtvych ľudí, mŕtvych Ukrajincov, z ulíc a pivníc na území, ktoré okupovali. Je to len pokus ukryť dôkazy, nič iné,“ dodal.

Prezident tiež upozornil, že nezvestné sú teraz tisíce ľudí. Buď sú mŕtvi alebo deportovaní do Ruska. Zelenskyj zároveň apeloval na ruských občanov: „Ak sa čo len trochu hanbíte za to, čo robí ruská armáda na Ukrajine, potom je to pre vás, ruských občanov, kľúčový okamih: musíte žiadať – len žiadať – ukončenie tejto vojny.“

ZDROJ: teraz.sk

ZDROJ FOTO: teraz.sk